INDIJA: U sukobu oko miraza strada hiljade žena

 
  • 4

Prema zvaničnim podacima indijske policije, nasilje je poslednjih godina u porastu. Tako je 2001. godine 6.851 žena stradala u sukobima oko miraza, dok je 2012. godine ova brojka porasla na 8.233

Zbog sukoba oko miraza u Indiji godišnje strada više od 8.000 žena, a one koje ne ubiju mladoženje ili njihove porodice često se ubijaju same.

Miraz u Indiji ima tradiciju staru na stotine godina. Na dan venčanja mlada od svoje porodice dobija zlato, nakit i druge vredne predmete. Što je njen miraz veći, viši će biti i njen status u novoj porodici. Taj miraz ženi predstavlja i određenu finansijsku sigurnost u slučaju nužde.

Tako je bilo sve do dolaska britanskih kolonizatora kada su žene izgubile pravo na dobijanje bogatog miraza, što je dovelo do toga da se na njih gleda kao na manje vredne. Sada taj miraz ne dobija lično mlada, nego mladoženjina porodica.

Često se dešava da mladoženja i njegova porodica imaju velika očekivanja od mladine porodice, što može da dovede do sukoba u kome najčešće strada sama mlada. Na hiljade devojaka u Indiji svake godine postanu mete telesnog i fizičkog zlostavljanja, neke mladoženjina porodica i on sam odbace, a nije ni mali broj onih koje je mladoženjina porodica zapalila.

Pošto iz ekonomskih razloga miraz za porodicu vrlo često predstavlja veliko opterećenje, prednost se daje sinovima, a ćerke se jednostavno zapostavljaju. Tradicija plaćanja miraza je u Indiji zvanično zakonski zabranjena još od 1961. godine, ali se upkos tome održala do danas.

- Postoje mnogi razlozi što se miraz i nasilje koje ga prati i dalje održavaju. Činjenica da je indijsko društvo patrijarhalno, beda raste i nedostojan je odnos prema ženama - kaže Ranjana Kumari, direktorka Centra za socijalna istraživanja u Nju Delhiju.

Prema zvaničnim podacima indijske kriminalistike, nasilje je poslednjih godina poraslo. Tako je 2001. godine 6.851 žena stradala u sukobima oko miraza, dok je 2012. godine ova brojka porasla na 8.233.

- Mnogi se još pridržavaju tradicionalnih uverenja prema kojima, recimo, žena posle venčanja postaje vlasništvo supruga, a pre venčanja nije ništa drugo nego tek novčano opterećenje za svoje roditelje - kaže Kumari.

Činjenica je i da zbog raširene korupcije, malog broja i po pravilu loše obrazovanih policajaca malo ko odgovara za ubistva žena.

Savita Pande, profesorka južnoazijskih studija na Univerzitetu Džavaharla Nehru u Nju Delhiju, kaže da se sukobi oko miraza često završavaju samoubistvima mladih devojaka. Koliki je njihov tačan broj se uopšte ne zna, ali vlasti polaze od toga da u Indiji u proseku svakoga sata četiri mlade žene izvrše samoubistvo uprkos tome što postoje zakoni koji ih štite.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA