Na budžet sa 48 bodova samo uz najbolji prosek

 
  • 6

Onima koji ispune zakonski minimum, ali zbog manjeg proseka ne uđu na budžet, fakulteti pripremaju olakšice poput oslobađanja plaćanja dela školarine

Zahtevi studenata da im i ove godine ostane šest ispitnih rokova, kao i da granica za budžet bude 48 bodova, najverovatnije će biti ispunjeni, ali fakulteti će na budžet u narednu godinu moći da upišu samo 20 odsto više studenata od odobrene kvote za upis brucoša.

Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Slobodan Stupar kaže za "Blic" da u praksi to znači da će se studenti rangirati prema uspehu tamo gde ne bude mesta na budžetu za sve sa 48 bodova.

Tako će fakultet koji, primera radi, prima 60 brucoša na budžet, u narednu godinu studija moći da upiše najviše 72 budžetska studenta. Za mesto na budžetu presudni će biti bodovi, pa će se studenti najpre rangirati na osnovu sakupljenih poena (48 i više), a onda će se kod onih koji imaju isti broj bodova vršiti selekcija prema proseku.

- Trudimo se da maksimalno izađemo studentima u susret. Definitivno ne mogu svi sa 48 bodova preći na budžet, jer postoje ozbiljne prepreke, kao što je Zakon o budžetu - priča Stupar.

Da bi studentski zahtevi bili ispunjeni do početka akademske godine u oktobru, vlada će po hitnom postupku doneti zaključak kojim će to omogućiti.

Onima koji imaju 48 bodova, ali zbog manjeg proseka najverovatnije neće uspeti da uđu na budžet, fakulteti pripremaju olakšice.

- Fakulteti će studente koji ispune zakonski minimum za budžet osloboditi dela školarine. Takvi studenti najverovatnije će plaćati samo ispite koje budu prenosili - kaže prof. dr Nada Kovačević, prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic – Miljana Leskovac)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Maja

    12. septembar 2013 | 09:20

    Zorice, to sto pricas nije u redu. Budzet zasluzuje svako ko ostvari 48 poena bez obzira na prosek, nisam upoznala nekog ko ima dobar prosek, a da nije i na budzetu i da ne prima stipendiju ili kredit. Svakako dobri studenti bar sto se ovih nabrojanih stvari nisu diskriminisani. Ja sam sada zavrsila 4. godinu na Ekonomskom i sve 4 god sam bila na budzetu, ali mi je prosek oko 7,3 svake god sam polagala 7 ispita kako bih upisala sl god na budzet, a po godini prosecno na mom smeru ima oko 8,9 ispita. Budzet je odlicna motivacija mladih da sto pre ciste ispite i na neki nacin im je ta neplacena skolarina nagrada za trud. Jet kao sto ni u osnovnoj i srednjoj nisu svi sa svim peticama, tako i na faxu ne mogu da budu svi da sa svim devetkama i desetkama i na to utice mnogo faktora ne sedenje samo za knjigom i ubijanje od ucenja. Svako ko je studirao zna.

  • Урош

    12. septembar 2013 | 09:26

    Шта, Зорице, нека штреберчина, која док не прочита, не зна ни пертле везати. Мој друг се спремао за математички, све двојке, и 5 из математике, све 4 године средње школе, уписао је без проблема, а математику вежба по 2 сата ДНЕВНО, јер то воли, али амебе, ковалентне везе, и остале глупости, које немају везе са жељеним факултетом, није пипао. Тако се учи. 5,0 је постао просек за који мораш по цео дан учити, а књиге су све затупљеније, самим тим, и та деца отупе. Знам масу њих, који не знају ко је Мадона, ,,Рибља чорба", не знају по чему је познат Доситеј Обрадовић, не знају шта је деценија/век/миленијум.. Џаба јаке средње и основне, када су факултети смеће, и за 500 евра по години, свако може завршити са 9, најмање..

  • Student

    12. septembar 2013 | 14:00

    Tako je Majo!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA