ČUVAJ GLAVU, SRBIN SLAVI: Zašto rafalima proslavljamo kad je pucanje kažnjivo?

 
  • 14

Iako je pucanje u vazduh zabranjeno i Krivičnim zakonikom i Zakonom o oružju i municiji, Srbi se još uvek ne odriču ovog običaja. Puca ko stigne i gde stigne i sve se pravda "tradicionalnim običajima"

Po mnogo čemu jedinstveni, Srbi su specifični i po načinu na koji proslavljaju i najradosnije životne trenutke. U našem narodu još uvek važi − kad se nešto slavi, tada se i puca. Što više i što jače, i ne mari se za to što je pucanje na javnom mestu zabranjeno sa čak dva zakona.

Ko god je nekada bio na pravoj šumadijskoj svadbi zna da ona počinje tako što se mladoženja izvodi iz kuće uz zvuk rafalne paljbe. Opet pucanjem, svatovi se oglašavaju kad stignu po mladu, posle čega ih čeka čuveno skidanje jabuke sa kuće, naravno opet ispaljivanjem hitaca! Srbi slično proslavljaju i svaki veći životni događaj − rođenje, punoletstvo, ranije odlazak u vojsku.

Iz Etnografskog muzeja objašnjavaju da je suština u zvuku, jer u našem narodu važi verovanje da se "rafalnim pravljenjem buke teraju zli demoni".

S druge strane, o opasnosti ovog običaja, ne mora se puno govoriti − svaki hitac koji je ispaljen, negde mora da padne. Tako, svakih nekoliko meseci neko strada od zalutalog metka. Poslednji slučaj dogodio se kada je Gordana P. (39) ranjena u glavu od zalutalog metka ispred porodične kuće u beogradskom naselju Kotež, i to u trenutku kada je u naručju držala malo dete.

Iako se ovog običaja naši ljudi teško odriču, on je zabranjen sa čak dva zakona kao "izazivanje opšte opasnosti". Krivičnim zakonikom upotreba vatrenog oružja na javnom mestu, odnosno pucanje u vazduh, kažnjivo je zatvorom od dve do 10 godina. Zakonom o oružju i municiji, "zabranjena je upotreba oružja na javnim mestima, ili mestima na kojima se upotrebom oružja može ugroziti bezbednost ljudi, ili objekata".

MUP Srbje ne poseduje podatak o tome koliko je prijava podneto za "pucanje u vazduh" u toku ove i prošle godine. Ono što se zna jeste da je u Srbji registrovano oko 1.180.000 komada oružja, dok samo 1.500 lica poseduje dozvolu za nošenje oružja za ličnu bezbednost.

(M. Batinić)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Niko bitan

    20. septembar 2013 | 22:18

    Imam komsije, doseljeni sa Kosova, nema rodjendana ili bilo cega drugog fa oni ne overe sto iz pistolja sto iz automatdkih puski, cak i za krsnu slavu. Sto je jos veci apsurd, dvojica rade u supu a jos dvojica su penzionisani policajci. Naravno svi su iz iste kuce! Najgore je sto nemaju obzira, da li je to posle ponoci, uvece, preko dana, koga briga!

  • ЂУЈИЋ МОМЧИЛО

    20. septembar 2013 | 21:36

    Зато што смо Срби!

  • Rasa

    20. septembar 2013 | 21:33

    To je turski obicaj! Kao vecina stvari koje smo nasledili od njih.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA