Čak 10.000 studenata potpisalo peticiju protiv podizanja granice za budžet
Više od 10.000 studenata iz cele Srbije potpisalo je peticiju protiv podizanja granice za upis na budžet sa 48 na 50 bodova i ukidanja jednog ispitnog roka.
Ove promene, između ostalog, predviđa Zakon o visokom obrazovanju, a kako navodi "Blic", studente muči i to što od 1. oktobra, odnosno od početka nove akademske godine, sledi i poskupljenje smeštaja i hrane u studentskim domovima za čak 30 odsto. Takođe, povećava se i prosek koji je uslov za dobijanje stipendije Ministarstva prosvete sa 8,5 na 9.
Ove izmene izazvale su bes kod većine studenata širom Srbije i oni su spremni da izađu na ulice ako zahtevi iz njihove peticije ne budu ispunjeni.
- Studijski program i gradivo nisu reformisani, sve ostaje po starom, a jedino se studentima menjaju i otežavaju uslovi. Zbog toga zahtevamo da granica za upis na budžet i ove godine ostane na 48 bodova, kao i da ostane svih šest ispitnih rokova - objašnjava Danilo Jeremić, predsednik Studentske konferencije Univerziteta Srbije (SKONUS), i očekuje da će ih Senat Univerziteta u Beogradu podržati na sastanku u ponedeljak.
Nakon toga, studenti će peticiju proslediti ministarstvu.
"Blic" navodi i da su predstavnici Univerziteta i Ministarstva prosvete već razmatrili mogućnost da akademcima izađu u susret, naročito što se tiče uslova za upis naredne godine. Međutim, kada je u pitanju broj ispitnih rokova, to je manje verovatno jer je većina fakulteta već odredila koji rok ukida.
Prorektorka za nastavu Univerziteta u Beogradu Nada Kovačević objašnjava da ukidanje jednog ispitnog roka služi da bi se sprovela bolja organizacija nastave, a ne da se smanji broj ispitnih dana.
- Studenti bi samo ukidanjem jednog ispitng roka dobili bolje raspoređene termine za ispite i imali bi više vremena da uče - kaže prorektorka Kovačević za "Blic".
(Telegraf.rs / Mondo)
Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dominus
Ako vec trebaju kriteriumi biti veci, moraju fakulteti biti jeftiniji, jer ako se ovako nastavi, Srbija ce za 10tak godina imati nedostatak visokoskolovanih gradjana. A da ne pricam da ce biti jeftinije ici na privatan fax ( koji je svakako skup) , nego na drzavnom.
Podelite komentar
student
Ovi sto zagovaraju jos da se kriterijumi i pragovi povecaju, treba da vas je sramota, gradivo nije reformisano i prilagodjeno da bude 3 ili 4 roka, 6 je prava mera . Ja sam na ETF-u i ovde je vrlo tesko dati svih 14 ispita koliko ima prva god u 3 ili 4 roka , to uradi vrlo mali broj studenata. Znaci po vasem bi jedno 5 posto otislo na budzet a svi ostali na samofinansiranje, a ti sto daju sve u par rokova ce otici iz zemlje i verovatno tamo predavati ili raditi jer sto da ostaju ovde. I onda pitanje ko ce ovde od strucnjaka ostati ako se oteza studiranje??? Evo meni je ostao 1 ispit da ocistim prvu( nadam se da cu ga dati u ovom poslednjem roku) ,a ne bih uspeo da su bila 3 ili 4 roka , a da sm ucio bogami JESAM.
Podelite komentar
Marijana andrejic
Student ovi luzeri sto zagovaraju podizanje kriterijuma verovatno nikad nisu ni prosli pored nekog fakulteta ali bitno je da pametuju. Draga deco vi ste nada ove nase drzave a ne ove polupismene budale. Imate moju bezrezervnu podrsku samo napred borite se za svoja prava. I ja sam ponosna majka studentkinje ekonomskog fakulteta.
Podelite komentar