ZBOG LOŠIH PROPISA: Metalska industrija gubi 150 miliona evra godišnje!
Radnici metalske industrije Srbije trpe štetu od minimum 150 miliona evra godišnje, zato što Ministarstvo građevinarstva odbija da primeni Pravilnik o kontroli šavnih cevi i armaturnih mreža, zbog čega se domaći proizvođači već godinama nalaze u nepovoljnijem položaju u odnosu na konkurenciju.
Proizvođači čelika, šavnih cevi i armaturnih mreža muku muče jer se dozvoljava firmama iz Makedonije, koje uvoze čelik nižeg kvaliteta iz Kine i Indije, da te proizvode bez carine prodaju u Srbiji.
- Prvo, to je kršenje CEFTA sporazuma jer se proizvodi mogu prodavati na teritorijama zemalja potpisnica samo ako su proizvedeni na teritoriji zemalja potpisnica. Međutim, firme iz Makedonije ovde prodaju robu koja nije napravljena u njihovoj zemlji i za to im se ne naplaćuje carina. Na šteti su domaći proizvođači čelika, šavnih cevi i armaturnih mreža. Godišnja šteta se procenjuje na 120 do 170 miliona dolara - navodi u ime radnika metalske industrije Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca Srbije (UPS), kojem su se za pomoć obratile firme poput "Železare Smederevo" i "Utve Kovin", kao i sva preduzeća okupljena u metalskom klasteru.
On kaže da su radnici pisali i ministru građevine Velimiru Ilića, koji se nije oglašavao po ovom pitanju.
- Imamo slučaj da nekoliko makedonskih firmi uvozi čelik nižeg kvaliteta iz Kine i Indije, koristi ga za proizvodnju šavnih cevi i armaturnih mreža i onda te proizvode lošijeg kvaliteta od proizvoda srpskih proizvođača plasira u Srbiju i druge zemlje CEFTA. I, naravno, te proizvode prodaju po nižim cenama, zbog čega se oni i kupuju. U pismu ministru Iliću detaljno je obrazložen ovaj problem. Nikakav odgovor Ministarstva građevinarstva nismo dobili, a proizvođači i država trpe štetu koja se u ovih nekoliko godina može meriti stotinama miliona dolara. Takođe, postoji opasnost da dođe do urušavanja velikog broja građevinskih objekata u Srbiji u koje su ugrađene ovako uvezene armaturne mreže druge klase, a predstavljaju se kao proizvodi prve klase zato što se u Srbiji ne vrši kontrola ovih proizvoda. Nema Pravilnika kojim se reguliše kvalitet). Em uništavamo našu metalsku i građevinsku industriju, em ugrožavamo živote građana - kaže za Telegraf.rs Rajić.
U Ministarstvu građevinarstva i urbanizma kažu za Telegraf da je Pravilnik objavljen u julu 2011. godine, a da je na zahtev proizvođača formirana Radna grupa za izmene i dopune pravilnika, čiji je član i predstavnik proizvođača čelika.
- Ministarstvo je obavestilo članove radne grupe o nedostacima u predlogu izmena i dopuna Pravilnika, ali članovi radne grupe nisu dostavili nove predloge, pa tako ni predstavnik proizvođača - tvrde u ovom ministarstvu.
Kako kažu, oni nisu nadležni za probleme oko bescarinskog uvoza, već je to nadležnost Ministarstva finansija.
- Domaći proizvođači insistiraju na kontroli uvoznih, ali ne i domaćih proizvođača, a ministarstvo nadležno za poslove građenja interesuje kvalitet građevinskih proizvoda bez obzira gde su proizvedeni. Naglašavamo da je ministar Velimir Ilić formirao i radnu grupu za izradu propisa o građevinskim proizvodima, kojim će biti preuzeta Uredba o građevinskim proizvodima EU - navodi se u odgovoru Ministarstva građevinarstva i urbanizma.
(N. S.)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
vozd
Naravno mora neko da se ugradi sve nam je tako ej ljudi krompir uvoze a verovatno ce i sljive razlog padao je grad.Svi su isti majku rodjenu bi prevarili nema nama spasa pucamo do kraja.
Podelite komentar
стрептомицин
Свуда у свету држава штити своје произвођаче, осим у протекторату Србији где главну реч има увознички лоби који плаћа политичаре да се "праве луди", а та све је то крив народ који гледа и трпи и не помишља да се отараси лопова... Какав народ- таква власт а и стандард. Срби, џабе вас лажу Европом, неће нико да се бори за вас већ морате сами...
Podelite komentar