Na ove energente ne treba da se grejete
Najveće troškove za grejanje ove sezone imaće domaćinstva koja koriste lož-ulje.
Jer će za nabavku tog energenta za prosečan stan od 60 kavadrata morati da izdvoje 174.000 dinara, saopštila je danas Agencija za energetiku Srbije.
Među najvećim potrošačima, prema sadašnjim cenama energenata, biće i domaćinstva koja se greju na propan-butan gas, za šta je u grejnoj sezoni potrebno 131.000 dinara.
Domaćinstva koja koriste električnu energiju za grejna tela i kotlove za etažno grejanje imaće troškove od 106.000 dinara.
Za grejanje prirodnim gasom, troškovi će biti dva do tri puta manji - oko 54.000 dinara, a skoro toliko će platiti i domaćinstva koja se greju na pelet, kao i građani koji koriste ogrevno drvo, čija je cena 5.500 dinara po kubnom metru.
Ako građani koji se greju na drvo imaju novije peći i žive u područjima gde je drvo jeftinije, potrošiće do 4.000 po metru kubnom, a za zimsku sezonu će im biti potrebno 31.000 dinara.
Niže troškove imaće i domaćinstva koja za grejanje stana koriste termoakumulacione peći - do 39.000 dinara, ali samo ako peći greju tokom noći, kad je struja jeftinija. Dopunjavanje dve peći snage od po tri kilovata tokom dva sata dnevno može uvećati troškove grejanja za oko 45 odsto.
Grejanje na ugalj plaćaće se u zavisnosti od vrste uglja, od 43.000 do 46.000 dinara.
Za grejanje prosečnog stana potrebno je u sezoni oko 9.000 kilovati energije, procenila je Agencija za energetiku.
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Priznala šta joj najteže pada, pa pomenula i partnera: Kaća Živković prvi put o majčinstvu!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Oto Fon Schtuka
Ne mogu da objasnim ljudima iz drugih drzava da je gas ovde najskuplji energent. Ne veruju cak ni kada skeniram racun, pa pokazem. Eto toliko smo bolesna drzava i drustvo da pojedine individue uspevaju da od najjeftinijeg naprave najskuplje, tako sto se ugrade, i niko im nista ne moze.
Podelite komentar
sloKG
Znam da se jako malo gradjana greje na ovaj sistem, ali je vredno pomenuti "Geo-termalno grejanje". Jako je skupo za uvodjenje (cena ide od 7000 evra pa navise). Ali je grejanje krajnje prejeftino, jer se osnovna toplota izvalci iz zemlje sa dubino od 100 do 150 metara a placa se samo potrosnja pumpe, koja na jednu kucu od 100ak kvadrata potrosi najvise do 1000 din mesecno struje ( i to u ekstremnim uslovima). Grejanje je fantasticno, i isplativo, jer je izvor toplote skoro pa neogranicen, sistem moze da sluzi i za hladjenje leti i sa minimalnom potrosnjom struje u najgorim zimskim danima temperatura moze da se odrzava i na 25 stepeni bez problema. Investicija jeste velika ali je garancija na sistem 25 godina, tako da kad se razdeli sracunas da je vise nego isplativo. Od kada smo uveli u kucu troskovi su se smanjili drasticno, a i brige za ogrev :) Pozz
Podelite komentar
aleksa
A sto kazu - za grejanje na gas - da se za kucu od npr 150 m2 , u srbiji potrosi 2 puta vise kubika nego u Hrvatskoj..... (Ovo navodno vazi i za autogas). Kakav je to KVALITET gasa i ko ga (nezavisno) moze i treba da KONTROLISE! ??
Podelite komentar