Udžbenici koštaju 700 miliona dinara
Iako će većina prošlogodišnjih udžbenika da bude iskorišćena, u prosvetnom budžetu kompleti su stavka od 700 miliona. Pre samo dve godine nabavka svih udžbenika za đake od prvog do trećeg razreda koštala je tek 40 miliona više
Na besplatne udžbenike Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja potrošiće ove godine 700 miliona dinara. Toliko koštaju radni udžbenici (oni u koje se piše) za đake od prvog do četvrtog razreda osnovne škole. Zbog manjka sredstava, besplatne knjige neće ove godine dobiti petaci, kako je to prvobitnim planom bilo predviđeno.
Doneta je odluka da se zastane sa uvođenjem novih đaka, jer je prosvetna kasa prazna, a i u toku je analiza uspešnosti celog projekta.
Iako će većina prošlogodišnjih udžbenika da bude iskorišćena, u prosvetnom budžetu kompleti su stavka od 700 miliona. Pre samo dve godine nabavka svih udžbenika za đake od prvog do trećeg razreda koštala je tek 40 miliona više!
- Iznos je toliki zato što su udžbenici poskupeli - objašnjava Zoran Kostić, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja .
- Pregovarali smo sa njima i uspeli da ih ubedimo da cene budu uvećane samo za iznos inflacije. Dobro je što su neradni udžbenici (oni u koje se ne piše) uglavnom očuvani, jer da smo i to morali da obezbedimo, koštalo bi nas bar još 400 ili 500 miliona dinara - dodaje Kostić.
Kostić najavljuje i da će ovaj projekat nakon usvajanja novog zakona o udžbenicima biti ozvaničen na duže staze. Do sada je to bilo rešeno uredbom Vlade Srbije. A kada bude gotova analiza celog projekta, najavljuje Kostić, uporediće se šta je bilo dobro, a šta ne i odlučiti šta treba menjati.
Da udžbenici koje obezbeđuje država stižu na vreme potvrđuje i Milan Bajić, direktor OŠ „Josif Pančić" u Beogradu.
- Oko 95 odsto udžbenika od prošle godine je očuvano, tako da dobijamo samo radne sveske - kaže Bajić i dodaje da "problema ove godine ima sa nabavkom drugog kompleta, koji obezbeđuje Grad Beograd. Sredstva koja su nam obećana nisu dovoljna za potrebne udžbenike, a nisu ni uplaćena, pa se sa izdavačima dogovaramo da nam pošalju knjige, pa da naknadno platimo".
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje novosti)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sladja
Jane znam gde to radne sveske dele besplarno jer se u mom gradu to placa. Deca su dobila samo udzbenike besplatno u kojima se ne pise.
Podelite komentar
Marjan
Uvedite jos nekog izdavaca, dajte u Beograd i treci primerak besplatno,a ovima iz unutrasnjost Srbije zabranite kopiranje i povecajte cene za 300% i problem je resen pokricete vecinu troskova
Podelite komentar
Lee
Imam 33 godine i dan danas pamtim miris novih udzbenika
Podelite komentar