Generala Ojdanića dočekali porodica, prijatelji, prezimenjak Era i trubači! (FOTO) (VIDEO)
Bivši načelnik Generalštaba VJ Dragoljub Ojdanić doputovao je u Beograd nakon što je danas pušten iz zatvorske jedinice Haškog tribunala u Sheveningenu, gde je izdržao dve trećine kazne.
Ojdanića su na Aerodromu "Nikola Tesla" dočekali porodica i prijatelji, a sa zastavama i trubačima došli su, sa četiri puna autobusa, da ga pozdrave i žitelji generalovog rodnog sela Zlatan kod Užica, uzvikujući: Živeo!
- Redovno sam ga posećivala u pritvorskoj jedinici, ali sam ga se uželela i jedva čekam da ga vidim - rekla je za Telegraf supruga bivšeg načelnika Generalštaba VJ uoči susreta s njim. Po dolasku, general je prvo supruzi i pošao u zagrljaj i poljubio je.
Među onima koji su dočekali Ojdanića bio je i njegov prezimenjak, pevač Era Ojdanić, koji se srdačno pozdravio sa generalovom suprugom.
- Ovo nije privatna organizacija, već je država organizovala doček svom generalu i mogu zbog toga samo da kažem: Bravo, Srbijo! Pravda je pobedila i došao sam da generalu Ojdaniću poželim srećan povratak u otadžbinui svi mi koji smo se danas okupili ovde smo jedna velika porodica - rekao je Era Ojdanić za Telegraf.
Tribunal je Ojdanića februara 2009. prvostepeno osudio na 15 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja prisilnog premeštanja, deportacija, ubistava i progona Albanaca sa Kosova 1999.
On je krajem januaru ove godine povukao žalbu uloženu na tu presudu, a istovremeno i Tužilaštvo je povuklo svoju žalbu. Ojdanić je tada izjavio da "u potpunosti prihvata nalaze iz presude" i da je "sve što mu preostaje da odsluži svoju kaznu".
- Uskoro ću napuniti 72 godine i zdravlje mi se tokom boravka u pritvoru pogoršalo - naveo je tada Ojdanić, i izrazio "iskreno žaljenje svima koji su patili zbog ishoda ponašanja za koje je osuđen".
Ojdanić se dobrovoljno predao Tribunalu u proleće 2002. godine. Sudilo mu se zajedno sa bivšim predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem, koji je oslobođen svih optužbi.
Postupak je istovremeno vođen i protiv bivšeg srpskog premijer Nikole Šainovića, generala VJ Nebojše Pavkovića i Vlastimira Lazarevića i policijskog generala Sretena Lukića.
Svima njima sudilo se za zločine nad albanskim civilima na Kosovu počinjene u prvoj polovini 1999. Od 1992. godine bio je zamenik komandanta korpusa u Užicu, a promovisan je u čin generala 1992, kada je postao komandant tog korpusa.
Ojdanić je zamenik načelnika Generalštaba VJ postao 1996, a 26. novembra 1998. tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević ga je imenovao za načelnika Generalštaba VJ, nakon smene generala Momčila Perišića. Krajem 1999. godine je penzionisan.
Sutra će na slobodu biti pušten i bivši predsednik Skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik, koji je takođe izdržao dve trećine kazne.
ZA OTADŽBINU JE LEPO ŽIVETI I UMRETI!
General Ojdanić je po dolasku na aerodromu Nikola Tesla rekao da čiste, mirne savesti i sa punom moralnom i etičkom odgovornosti izlazi pred ceo svet i svima gleda u oči.
- Svestan sam da nisam počinio nijedan zločin. Ponosan sam što sam ispunio zakletvu datu svojoj Srbiji i narodu, što sam se strogo držao Ženevske konvencije, prava i običaja ratovanja - rekao je on.
Ojdanić je izazvao burne aplauze kada je izjavio da je za otadžbinu lepo živeti i umreti.
- Klark svoje pretnje da će za 2 dana uništiti Jugoslaviju i vojsku nije uspeo da ostvari, a on se čak nije udostojio da se suoči samnom i sa istinom pred Tribunalom u Hagu gde vlada zakon jačega, a ne međunarodno pravo - kazao je u svom emotivnom obraćanju.
(D. Z.)
Video: Dolićanin: Polako ističe rok za univerzitete i fakultete koji nisu završili zimski semestar
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
стеван
Какав бре ђенерал обична пропалица. Што учини за војску и државу да би се звао "ђенерал"?
Podelite komentar
AleksandraCZV
Cestitam!
Podelite komentar
ДАШОНИ
ДОБРО ДОШАО ЂЕНЕРАЛЕ
Podelite komentar