ŠLJIVA NIKAD JEFTINIJA: Srbija će plivati u rakiji šljivovici!

  • 11

Otkupna cena šljive u valjevskom kraju, bogatom ovim voćem, iznosi od 8 do 12 dinara. Poljoprivredni proizvođači smatraju da je ponuđena otkupna cena ponižavajuća, zbog čega će najveći deo ovogodišnjeg roda završiti u rakiji.

U valjevskom Zavodu za poljoprivredu navode za Telegraf da je ovogodišnji rod odličan i da, na primer, u Kolubarskom okrugu ima oko četiri miliona stabala šljive. Međutim, otkupna cena je veoma niska.

- Realna otkupna cena šljive trebalo bi da bude minimum između 15 i 20 dinara - procenjuje Jovan Milinković iz Zavoda za poljoprivredu.

Proizvođači ne znaju kako da doskoče ovom problemu. Oni prstom upiru u državu koja ga godinama ne rešava.

Proizvođač šljiva Miroslav Krstivojević iz sela Krčmar, u podnožju Maljena, apeluje na državu da pomogne u rešavanju ovog problema jer je šteta velika.

- Ove godine šljiva je dobro rodila, pa je ima dosta. To, nažalost, ništa ne vredi. Cena šljive toliko je niska, da je sve postalo besmisleno. Veći deo završiće u rakiji, koja će se prodati. Ali, od 15 tona šljiva, meni će sigurno propasti pet tona - kaže za Telegraf Krstivojević.

Prema mišljenju proizvođača, država mora što pre da izađe sa ponudom.

- Ukoliko bi sa nadležnima imali dogovor po kojoj ceni i koliko šljive mogu da otkupe, znali bismo na čemu smo. Ostatak možemo i sami da izvozimo - dodaje Krstivojević.

Umesto toga, šljiva propada, truli i baca se, ili se u najboljem slučaju prerađuje u rakiju.

- Od 100 kilograma šljive dobijam od 10 do 12 litara prepečenice. Litar rakije košta 500 dinara, pa mi se više isplati da je prodam na veliko, čak i da malo spustim cenu - dodaje ovaj valjevski proizvođač.

Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da oni ne utvrđuje otkupnu cenu nijedne voćne vrste, pa samim tim ni šljive.

- Sistem kontrole cena od strane države napušten je 2001. godine prema opredeljenju Vlade Srbije za režim liberalizacije cena, koje se od tada formiraju slobodno prema uslovima tržišta, na bazi ponude i tražnje. Država je obezbedila proizvođačima voća sredstva koja su iz budžeta na različite načine plasirana u proizvodnju i plasman šljive, sa ciljem da se poveća konkurentnost proizvođača i deo tereta proizvodnje kroz subvencionisana sredstva prebaci na državu - kažu u Ministarstvu poljoprivrede.

Iz ovog ministarstva navode i da je država kroz subvencije omogućila bolje uslove za proizvodnju.

- Mere podrške su na raspolaganju svim proizvođačima voća, uključujući i proizvođače šljive, kako onima koji već imaju postojeće zasade, tako i onima koji tek planiraju da podignu nove površine pod šljivom. Maksimalan iznos koji proizvođač može da dobije po zahtevu je dva miliona dinara, povraćaj sredstava je 30 odsto od iznosa troškova po računu, a za područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi u iznosu od 45 odsto - dodaju u Ministarstvu poljoprivrede.

(S. S. / N. S.)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • стрептомицин

    18. avgust 2013 | 23:02

    Политичари и увознички лоби, односно лопови, уништавају пољопривреду у Србији. Наравно да постоји могућност за откуп и шљиве и осталог воћа, поготово што су због лоших метеоролошких услова цене на европском тржишту знатно порасле, али домаћим лопужама не одговара да људи зараде.

  • Covek Seljak

    18. avgust 2013 | 23:07

    Cena sljive koja se placa seljacima je prava sramota, a nije mi jasno kako su u prodavnici po 75-100 dinara.

  • Tiho

    19. avgust 2013 | 01:54

    Srbijo pravi dobru sljivovicu i plasiraj na zapad. U Kanadi je 7dcl Navipove sljivovice je; NAVIP SLIVOVITZ PLUM BRANDY 750 mL bottle Price $ 24.45

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA