LEKARI BEŽE IZ SRBIJE: Oko 650 doktora u 2013. pokušalo da se zaposli u inostranstvu!

  • 18

Samo od početka godine oko 650 lekara iz Srbije pokušalo je da nađe zaposlenje u inostranstvu, uglavnom mladi lekari koji čekaju posao, ali i specijalisti.

Iz Lekarske komore Srbije (LKS) upozoravaju, da nešto mora hitno da se preduzme kako bi se sprečio odlazak lekara, jer u Srbiji skoro 60 odsto lekara specijalista su stariji od 55 godina, i oni će za sedam do deset godina otići u penziju, tako da će zdravstvene ustanove ostati bez tog kadra.

Direktorka LKS Tatjana Radosavljević rekla je Tanjugu da je od početka ove godine oko 650 lekara tražilo izdavanje sertifikata dobre prakse, koji im je neophodan za zapošljavanje u inostranstvu.

- Jedino što mi ne znamo, jer nisu u obavezi da nas izveste, da li su posao našli i da li su otišli iz Srbije. Međutim, polazimo od toga da ako je neko jednom doneo odluku da ode van zemlje, on će pokušavati da to učini sve dok ne bude uspeo - naglasila je Radosavljević.

Ona je upozorila da država mora nešto hitno da preduzme, kako bi se zaustavio odliv lekara, jer analiza starosne strukture lekara pokazuje da su 60 odsto internista, ginekologa, pedijatara stariji od 55 godina.

Trenutno u Srbiji, kako kaže, imamo neobičnu situaciju što se tiče lekara.

Dosta je mladih lekara na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), a već postoji manjak specijalista - patologa, anesteziologa, radiologa, takođe biće deficitarni i pedijatri i kardiohirrgija, a sa druge strane sve više lekara se odlučuje da napusti zemlju.

Na evidenciji NSZ trenutno se nalazi 2.387 lekara opšte medicine i doktora medicine i 66 lekara specijalista različitih specijalnosti.

- Mislim da država sada treba da napravi neku vrstu nacionalne strategije kako sprečiti odliv mozgova u lekarskoj profesiji - navela je Radosavljević.

Svaka zabrana odlaska lekara na rad u inostranstvo ne bi bila rešenje, smatra ona i dodaje da bi bolje plate lekara mogle biti izlaz, ali da to Srbija ne može da ponudi.

- Treba tražiti sistemska rešenja, a neka od njih su smanjenje vremena čekanja specijalizacije, uvođenje privatne prakse ravnopravno u zdravstveni sistem kako bi se i tu otvorio prostor za zapošljavanje kadrova - navela je ona.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nislija

    3. avgust 2013 | 12:30

    ja samlekar,imam 32 g,u klinicki centar ne mogu da privirim,zaposljavaju se samo profesorska deca sa prosekom 10,za dom zdravlja mi treba ministarka kao veza...koje su moje opcije??!!ucim nemacki i palim sto pre iz ove nase napacene zemlje!!!

  • VMA

    3. avgust 2013 | 13:02

    @roko prosečna plata?! Ceo život učim i radim pošteno, položio sam 200 ispita zbog čega je ispaštala najviše moja porodica i opet ne sastavljam kraj sa krajem. Nije da nisam pokušao. Jednostavno ne zadovoljavam se prosekom! Mislim da zaslužujem malo bolji život i zato odoh da probam to da ostvarim negde drugde. Uostalom, svako je gospodar svoje sudbine...

  • стрептомицин

    3. avgust 2013 | 11:01

    Тотални распад система!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA