Velika Britanija gubi rat sa sajber kriminalom
Pretnja ovom vrstom kriminala mnogo je ozbiljnija od pretnje nuklearnim napadom, a o njegovoj isplativosti govori podatak da donosi više novca nego trgovina narkoticima
Britanija gubi rat sa sajber kriminalom, koji donosi više novca od trgovine narkoticima, a zemlja mora više napora da uloži kako bi se zaštitili građani i kompanije, upozorava se u izveštaju britanskog parlamenta.
- Pretnja od internet kriminala mnogo je ozbiljnija od pretnje nuklearnim napadom - kaže se u izveštaju Odbora za unutrašnje poslove Donjeg doma britanskog parlamenta.
Tokom desetomesečne istrage komitet je saslušao nalaze kompanije za bezbednost na internetu "Norton", koja procenjuje da na godišnjem nivou sajber kriminal donosi zaradu od 388 milijardi dolara.
Radi poređenja, treba podsetiti da godišnji promet heroina, kokaina i marihuane u svetu dostiže 288 milijardi dolara.
"Gardijan" prenosi da u dugačkom izveštaju stoji da je Britanija "popustljiva" prema ovoj opasnosti, da su kazne preblage i da "crne rupe" u sistemu omogućavaju da blaži prestupi preko zloupotreba na internetu prođu nekažnjeno.
Poslanici smatraju da policija mora da bude mnogo bolje obučena, kako bi se izborila sa ovim problemom i da mora da bude osnovan vrhunski tim koji bi pomogao kompanijama da odgovore na sajber kriminal.
-Pretnja od sajber napada na Britaniju toliko je ozbiljna da je označena kao mnogo veća pretnja od nuklearnog napada - kaže poslanica laburista Kejt Vaz, koja predsedava tim komitetom.
- Možete da ukradete preko interneta više nego kad opljačkate banku, a sajber kiminalci u 25 država odabrali su Britaniju kao metu broj jedan. Zapanjujuće je da neki od njih ''operišu'' iz zemalja EU - upozorava Vazova.
Poslanici su izrazili zabrinutost da njihovi partneri iz EU ne čine dovoljno kako bi sprečili sajber kriminal usmeren ka Britaniji.
Problem je i što banke ne prijavljuju vlastima prevare, već samo žrtvama nadoknade štetu, a tu je i problem sa kaznama.
Poslanici su bili zaprepašćeni kad su tokom svoje istrage ustanovili da se sajber kriminalcima izriču blage kazne, pa su naveli primer hakerske grupe "Anonimus", koja je pokrala kompaniju "Pejpal" za 3,5 miliona funti, a dobila je kazne od sedam do 18 meseci zatvora.
Oni smatraju da kazne ne bi bile tako niske da su kriminalci fizički upali u neku banku i pokrali je za isti iznos nego što su to isto izveli u sajber prostoru.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Legat Milana Mladenovića otvoren u Narodnoj biblioteci Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pop
I banke otimaju od naroda pa i niko ne kaznjava
Podelite komentar
Ja
Ja stvarno ne znam kako je moguce da je opasnije od JBN NUKLEARE BOMBE! Da se ja pitam treba isljuciti ceo internet i struju na planetu na 10 godina. Da se malo ljudi na planeti odmore i da ponovo krenu da komuniciraju!
Podelite komentar
Milan
Svi smo mi anonimni
Podelite komentar