Najpogubniji udesi autobusa u Evropi od 2000. godine (FOTO) (VIDEO)
Samo u najvećim autobuskim nesrećama život je izgubilo skoro 300 ljudi. Osim poslednje, koja se dogodila u Italiji, tragedije su se događale u skoro svim evropskim državama
Saobraćajna nesreća u kojoj je kod Napulja na jugu Italije poginulo najmanje 39 ljudi, kada je autobus kojim su se vraćali sa izleta sleteo sa nadvožnjaka jedan je od najdramatičnijih i napogubnijih udesa koji su se dogodili u Evropi od 2000. godine.
Autobus sa putnicima koji je u nedelju posle podne sleteo sa nadvožnjaka visokog 30 metara, nakon što je udario u nekoliko automobila koji su se sporo kretali zbog saobraćajne gužve, kretao se "velikom brzinom i sa otvorenim prednjim vratima", saopštila je italijanska policija.
Uzrok ove teške nesreće još nije utvrđen, ali bi to mogao biti mehanički kvar.
U sličnom udesu, u januaru ove godine, španski autobus sa 43 izletnika upao je u dubok klanac, sletevši s puta u centralnom delu Portugalije, navodi francuski dnevnik "Figaro".
U Švajcarskoj je, 14. marta prošle godine, autobus koji je prevozio belgijske đake udario u zid tunela, a tom prilikom je poginulo 28 osoba, od kojih 22 dece.
Sličan je bilans i nesreće koja je zadesila putnike mini-busa koji se u decembru 2011. godine na jugoistoku Turske sudario sa kamionom, kada je poginulo 25 osoba, među kojima veliki broj studenata.
U sudaru voza i autobusa u centru Ukrajine, u oktobru 2010. godine, nastradalo je čak 42 ljudi, a dnevnik "Kosmomolskaja pravda" pisao je da se vozač autobusa (56) "neobično ponašao" neposredno pred udes.
Mesec dana ranije, 13 osoba je poginulo u Nemačkoj, pošto je autobus sa 46 putnika, na putu za Poljsku, udario punom brzinom u stub mosta nakon što je jedan automobil skrenuo sa svoje trake i naleteo na njega.
U Rusiji je 24. jula 2009. godine 25 ljudi izgubilo život u sudaru cisterne i autobusa na auto-putu Rostov - Krasnodar, a samo četiri meseca ranije, isto toliko njih je poginulo kada se, oko 150 kilometara severoistočno od Moskve, autobus sudario sa kamionom.
Početkom novembra 2008. godine u Nemačkoj se zapalio autobus na auto-putu u blizini Hanovera, pri čemu je poginulo 20 ljudi, uglavnom starijih osoba, a uzrok požara je najverovatnije bio neugašeni opušak cigarete u toaletu.
Ni Francuska nije bila pošteđena ovakvih saobraćajnih nesreća, podseća "Figaro", navodeći da se krajem jula 2007. godine u klanac u Izeru survao autobus sa 50 poljskih hodočasnika, od kojih je 26 na mestu ostalo mrtvo, a 24 povređeno.
Težak udes dogodio se i kod Liona, maja 2003. godine, kada se autobus sa 74 nemačkih turista prevrenuo u regionu Rone, po svoj prilici usled prekomerne brzine, što je koštalo života 28 ljudi, dok ih je 46 zadobilo povrede.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ds
Zaboravili ste nesrecu u crnoj gori
Podelite komentar
Boki
Ocigledno da savremena prevozna sredstva nisu doviljno bezbedna iako se ulaze veliki novac u unapredjenje. Postoje ideje GM-a i Volvoa za specavanje sudara, ali to je jos uvek daleko od masovne primene. Bilo bi idealno kada bi vozilo samo sprecilo izletanje ili sudaranje.
Podelite komentar
Milan
I ona sto se skoro desila u Rusiji. Strasno.
Podelite komentar