Bebi-oprema u Srbiji najskuplja na svetu
Roditeljima iz Srbije više se isplati da otputuju u Švedsku na jedan dan nego da bebi -odeću i krupnu opremu kupe u Srbiji. Troškovi transporta, poreza, marže doprineli su tome da cene bebi-opreme u Srbiji budu za 40 do 70 odsto skuplje u Srbiji nego u zemljama zapadne i severne Evrope.
Za jedna kolica u Srbiji morate izdvojiti preko 10.000 dinara, a u Nemačkoj, Poljskoj ili Švedskoj možete da ih nađete za svega 19 do 27 evra. Kreveci se, umesto oko 100, tamo plaćaju do 60 evra, a auto-sedišta mogu da se kupe već za 12 evra. Čak i kada se na to dodaju troškovi avionske, ili autobuske karte, roditeljima je za oko 30 odsto jeftinije da pazare u instranstvu nego u Srbiji.
Jovan Mišić, otac iz Beograda, garderobu kupuje u Sloveniji, za petinu cene koju bi morao da plati u Srbiji. Pelene mu donose iz Bugarske. Mađarsku izbegava jer preprodavci kupuju najjeftiniju robu.
- Sada planiram šoping u Švedskoj jer su tamo najbolje rasprodaje. Moja ideja je da uzmem povratnu avionsku kartu, koja košta do 50 evra, a jedan dan dovoljan je i da se prošeta, nakupuje, vrati porez - kaže on.
Poslednji put ova tema je pretresan au vreme kada je nekoliko roditeljskih udruženja zatražilo ukidanje PDV na bebi-opremu.
- Rešenje je sistemski regulisati oblast tako da svi mogu jeftinije da kupuju opremu. Nažalost, kampanja nije rezultirala ozbiljnim poboljšanjem ekonomskog položaja, niti je ulila roditeljima uverenje da država zaista brine o njima. Sve je ostalo u domenu političkih poteza vlasti - kaže Vlada Ješić, osnivač Bebac.com
Tokom te akcije, tvrde u "Bebcu", inspekcija je otkrila da pojedini trgovci na bebi hranu zaračunavaju maržu od čak 300 odsto. Ipak, i distributeri i trgovci tvrde da su marže dosta niže.
Pojedini uvoznici, uz uslov da se ne otkriva ime njihove firme, spremni su da kažu da su njihove marže 30-50 odsto. Ali napominju da im se od zarade odbijaju troškovi prevoza (oko 2.000 evra po šleperu), carinjenja (500 evra dnevne ležerine po šleperu), skladištenja ( koja traje do tri meseca).
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, Dragovan Miličević kaže "da je provreda Srbije sektorski monopolizovana, a monnopolizacija privrede stvara neefikasan sistem u kojem postoje kartelski sporazumi, dominiraju pojedine grupe i monopolisti mogu da diktiraju cene".
- Jedino rešenje je unapređenje konkurencije, i stvaranje uslova za dolazak novih igrača na tržište Srbije, na čemu ministarstvo radi - kaže Miličević.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)
Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Perica
Nisu trgovci rak rana, vec je ceo drustveni sistem skroz truo. Pre svega politicka pseudoelita koja stvara celo privredno i poslovno okruzenje, a sve ostalo je samo proizvod toga.
Podelite komentar
Janedoue
E drzavo raspadni se da uzivaju ovi lopovi i prevaranti. Pa ovo je sramota i kako posle neko da planira porodicu... Strasmo i tuzno
Podelite komentar
Hanover
Trgovci su rak rana srbije.
Podelite komentar