Karić može slobodno u Srbiju ako položi jemstvo ili tužilaštvo odustane od optužbi
Biznismen i predsednik Pokreta snaga Srbija Bogoljub Karić, koji je već sedam godina na Interpolovoj poternici raspisanoj za njim, po naredbi Višeg suda u Beogradu mogao bi da se u Srbiju vrati kao slobodan čovek samo ukoliko položi jemstvo da više neće biti nedostupan domaćim pravosudnim organima ili ako tužilaštvo odustane od optužbi protiv njega.
Model slobodnog povratka uz jemstvo nedavno je uspeo biznismenu Stanku Subotiću Canetu, koji je, kao i Karić, sedam godina bio u bekstvu i na crvenoj poternici Interpola s nalogom za hapšenje i određivanje pritvora.
Subotiću je Specijalni sud u Beogradu posle tri odbijanja njegovih predloga za jemstvo od 700.000 evra, dva miliona evra i pet miliona evra, zamenio odluku o pritvoru određivanjem jemstva od 538.000 evra.
Pošto je položio jemstvo, odnosno upisao hipoteku na nekretninu procenjenu na tu vrednost, sud je izdao naredbu da se poternica za Subotićem povuče.
On sada može slobodno da se vrati u Srbiju i brani sa slobode u nastavku suđenja koje mu je zbog optužbi za šverc cigareta zakazano za 17. septembar.
Isti model "slobodnog povratka" (bez hapšenja na aerodromima, granicama) mogao bi da pokuša i Bogoljub Karić, ali da li će to uraditi znaće se pošto tužilaštvo ponovo preda svoju izmenjenu ili preciziranu optužnicu Višem sudu ili je ne preda uopšte.
Ukoliko tužilaštvo eventualno odustane od optužbi protiv Karića, sud će izdati naredbu za povlačenje poternice.
Optužnicu protiv Bogoljuba Karića zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio kompaniju "Mobtel" Više tužilaštvo u Beogradu podiglo pre gotovo tri godine, 17. septembra 2010. godine, ali se ona u tužilaštvu ponovo našla 22. aprila radi promene pravne kvalifikacije krivičnog dela u skladu sa izmenama Krivičnog zakonika od 15. aprila.
Optužnica naime treba da bude prilagođena izmenama Krivičnog zakonika, pošto se krivično delo zloupotreba službenog položaja, za koje su Karići i ostali bili optuženi, sada tretira kao zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Nakon eventualnih preciziranja, optužnica će ponovo biti poslata optuženima i njihovim braniocima na eventualno izjavljivanje prigovora na nju.
Tek nakon okončanja te procedure, ona bi mogla da stupi na pravnu snagu, što se pre preciziranja čekalo više od dve i po godine. Potom bi moglo da bude zakazano i suđenje koje je moguće i u odsustvu za lica koja su u bekstvu.
Osim Bogoljuba, u bekstvu je i njegov brat Sreten Karić, a obojica se još od 2006. godine nalaze u bekstvu i za njima je raspisana crvena Interpolova poternica.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Požar stara Merima, Kruševac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
стрептомицин
У Србији је могуће све, а нарочито некажњиво пљачкање народа и државе. Нико до сада није осуђен.
Podelite komentar
Pop
Karic,Saric,Ceca....a ovamo covjek usijece kubik drveta i odma u zatvor
Podelite komentar
Tutor
Pare ljude kvare.
Podelite komentar