Japan razvija sposobnost napada na neprijatelja, suprotno svom Ustavu!
Japan treba da osnaži sposobnost svoje vojske da odvrati i suprostavi se raketnim napadima, uključujući i moguće sticanje sposobnosti da udari po neprijateljskim bazama, ali zvaničnici negiraju da će to biti korišćeno za preventivne napade.
Predlog, kao najnoviji korak udaljavanja od japanskog pacifističkog ustava, deo je revizije odbrambene politike od strane Vlade premijera Šinzo Abea, koja je danas objavila privremeni izveštaj. Konačni zaključci revizije politike odbrane biće objavljeni krajem godine.
Ratoborni Abe stupio je na dužnost po drugi put u decembru, uz obećanja da će osnažiti vojsku kako bi mogla da se nosi s onim što Tokio vidi kao povećano opasno bezbednosno okruženje, uključujući sve samopouzdaniju Kinu i nepredvidivu Severnu Koreju.
Izveštaj tela Ministarstva odbrane odjek je zabrinutosti koja je izražena u poslednjoj japanskoj beloj knjizi o odbrani oko nuklearnog i raketnog programa Severne Koreje, kineskog vojnog jačanja i povećanih aktivnosti njenih brodova i aviona u spornim vodama Istočnog kineskog mora, gde se japanski i kineski brodovi mesecima igraju žmurke.
Imajući u vidu napete odnose Japana s Kinom zbog spornih nenaseljenih ostrva i japanske ratne istorije, Peking bi mogao oštro reagovati na najnoviji predlog, koji je usledio pošto je Abe cementirao položaj pobedom na izborima u nedelju i za kontrolu Gornjeg doma parlamenta.
Panel Ministarstva odbrane je zaključio da je neophodno sveobuhvatno pojačati "sposobnost odvraćanja i odgovora na balističke rakete". Zvaničnici, međutim, negiraju da to znači da će Japan preduzimati preventivne udare protiv neprijatelja.
Član 9. japanskog Ustava, koji su donele američke okupacione vlasti posle Drugog svetskog rata, odriče Japanu pravo vođenja rata i bukvalno tumačen, uskraćuje pravo na stajaću vojsku. U realnosti japanske snage za samoodbranu su među najjačim i najbolje opremljenim u Aziji.
Japan je poslednjih decenija prešao granice člana 9. i odavno rekao da ima pravo napada na neprijateljske baze u inostranstvu, kada je očigledna namera neprijatelja da će napasti i ne postoje druge odbrambene opcije.
Međutim, predhodne vlade su izbegavale da nabave sredstva za tako nešto, dok je Abeova Liberalno-demokratska partija u junu zatražila od Vlade da razmotri nabavku sredstava protiv raketnih pretnji.
Stručnjaci kažu da će nabavka sofisticiranog ofanzivnog oružja predstavljati suštinsku promenu japanske odbrambene politike.
Japan već poseduje ograničene sposobnosti za napad, ali da bi bio u stanju da pogodi mobilne raketne lansere u Severnoj Koreji trebaće mu avioni bombarderi i obaveštajni podaci, za šta će Tokio verovatno morati da se oslanja na Sjedinjene Države, kažu stručnjaci.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
LastHope
Ovi japanci uvek u paktu sa zlotvorima-malo im bilo 2 atomske bombe!
Podelite komentar
v z
Doći ći vreme da se vrati i atomska bomba.
Podelite komentar