DA LI SU OPASNE PO ŽIVOT: Građani sve više tuže državu zbog antena za mobilnu telefoniju!
Žitelje beogradskog naselja Žarkovo nedavno je uznemirio antenski stub za mobilnu telefoniju koji je postavljen na privatnoj kući u gusto naseljenoj sredini i to samo na nekoliko metara visine. Vlasnik kuće na kojoj je postavljena jedna, a ubrzo još dve antene, priča se, dobio je novac da sredi fasadu, kuću i okućnicu, a nekoliko desetina okolnih vlasnika brine i strepi da li je ovaj uređaj opasan po zdravlje i da li dugoročno može da ostavi ozbiljnije posledice.
Mirnim protestom građani Žarkova pokazali su da se neće pomiriti sa činjenicom da se ovako grubo krše njihova prava: preduzete su i dodatne aktivnosti i angažovan je advokat koji bi trebalo da ovaj slučaj zastupa i na sudu.
Ovaj primer nije usamljen. Ne samo u Beogradu, nego i širom Srbije antene za mobilnu telefoniju niču svakodnevno. Čini se da nema kriterijuma, jer ih ima na supermarketima, kućama, u blizini vrtića i škola...
Dr Branislav Vulević, naučni saradnik u JP Nuklearni objekti Srbije i rukovodilac Odeljenja zaštite od nejonuzujućih zračenja, kaže da istraživanja širom sveta ne daju jasan odgovor na pitanje zdravstvenih rizika usled izlaganja elektromagnetnim poljima radiofrekvencijskog opsega.
- Razvijene države, pod pritiskom zabrinutog stanovništva, i dalje finansiraju razne programe, od bioloških efekata do zakonskih propisa. Merenje predstavlja glavno sredstvo za proveru usaglašenosti stanja na terenju sa nacionalnim ili međunarodnim preporukama - objašnjava Vulević.
Vrednosti izmerenih nivoa elektromagnetnih polja RF opsega, u okolini stanica javne mobilne telefonije znatno su ispod referentnih nivoa. Međutim, razlikuju se od zemlje do zemlje one u SAD i zapadnoevropskim zemljama.
- Sa druge strane, granice izlaganja u Rusiji, u većini zemalja istočne Evrope su drastično niže, jer su zasnovane na medeicinskim podacima o zdravstvenom stanju radnika koji su bili izloženi zračenju na svojim radnim mestima. Kineska literatura, takođe, sadrži slične podatke. Dakle, radi se o dva različita pristupa problemu - ističe Vulević.
Kada se sve sabere, ispada da preciznih podataka o štetnosti nema, i da dok se ovo pitanje sistemski ne uredi, i dalje ćemo širom Srbije imati sve više antena mobilne telefonije.
(Telegraf.rs / Izvor. Potrošač)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vlafa
Sigurno ima zracenja ali to niko nece da potvrdi
Podelite komentar
Mijusa
Ukinuti mobilnu telefoniju pod hitno. To je glavni uzrok mnogih bolesti, a posebno kancera. Ljudi su postali opsednuti mobilnim telefonima dok se drugi bogate na njihov racun. Nose po dva-tri a ne znaju kako zracenje utice na ljudski organizam. A priznajmo, bilo je mnogo lepse i mirnije bez ovog zla.
Podelite komentar
LastHope
Dok se ne postave neki standardi i dok se medicinski strucnjaci ne izjasne da li je i koliko je stetno,zabraniti dalje postavljanje antena! Posle je uvek kasno!
Podelite komentar