TEMA TELEGRAFA: Kako da legalizujete svoj bespravno sazidan objekat
Nakon što je sredinom oktobra Skupština Srbije usvojila Zakon o legalizaciji, vlasnici bespravno sagrađenih objekata napokon će moći da legalizuju svoje nekretnine. Ministarstvo građevine je pre nedelju dana završilo je pravilnik o uslovima legalizacije objekata u Srbiji kojim su precizirani svi koraci u celom procesu dobijanja građevinske dozvole.
Novina usvojenog zakona u odnosu na Predlog zakona je da će i objekti koji su izgrađeni nakon 2009. godine moći da se legalizuju, a vlasnici tih objekata imaju tri meseca da podnesu zahtev.
Neophodna dokumentacija za legalizaciju objekata je sledeća: geodetski snimak; projekat izvedenog objekta u tri primerka; dokaz o pravu korišćenja, svojini, zakupu; dokaz o plaćenoj naknadi za gradsko građevinsko zemljište; dokaz o uplati administrativne takse.
Iz Nacrta zakona o legalizaciji prenosimo najvažnije tačke koje su ovim Zakonom biti uređene.
Ovim zakonom uređuju se uslovi, postupak i način legalizacije objekata, odnosno delova objekta izgrađenih bez građevinske dozvole. Legalizacija, u smislu ovog zakona, jeste naknadno izdavanje građevinske i upotrebne dozvole za objekat, odnosno deo objekta koji je izgrađen bez građevinske dozvole, ili se koristi bez upotrebne dozvole. Postupak legalizacije pokreće se po zahtevu vlasnika bespravno izgrađenog objekta.
Građevinsaka i upotrebna dozvola
Građevinska dozvola izdaće se za sve objekte izgrađene, odnosno rekonstruisane ili dograđene bez građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju do dana stupanja ovog zakona na snagu. Građevinska dozvola može se izdati i za objekte izgrađene na osnovu građevinske dozvole, na kojima je prilikom izvođenja radova odstupljeno od izdate građevinske dozvole.
Upotrebna dozvola izdaće se i za objekte izgrađene na osnovu građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju i potvrđenog glavnog projekta, kod kojih postoji odstupanje od tehničke dokumentacije na osnovu koje je izdata građevinska dozvola, ili odobrenje za izgradnju.
Ovim zakonom takođe određuju se i slučajevi kojima se ne može naknadno izdati građevinska dozvola. Zakonom je jasno određena i potrebna dokumentacija za legalizaciju objekata, koja zavisi od slučaja do slučaja.
Naknada za uređivanje građevinskog zemljišta
Vlasnik objekta izgrađenog bez građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju plaća naknadu za uređivanje građevinskog zemljišta. Visina te naknade utvrđuje se na osnovu sledećih kriterijuma: stepena komunalne opremljenosti, godišnjih programa za uređivanje građevinskog zemljišta, urbanističke zone, namene i površine objekta.
Lokalna samouprava je ta koja propisuje merila za obračun visine naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
Kazne
Novčanom kaznom od 1.500.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup javno komunalno preduzeće, privredno društvo ili drugo pravno lice, koje po prijemu akta kojim se se odbacuje ili odbija zahtev za legalizaciju ne isključi objekat sa mreže, odnosno infrastrukture, na koju je privremeno priključen. Ovim zakonom utvršene su novčane kazne i za druge prekršaje.
(M. B.)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Drragi
Legalizovacu samo kad bude dzabe! 30%stanovnistva dobilo je stanove besplatno bez dinara legalizovane. Mi koji smo od svoje muke sami pravili nas bi da oderu do kraja. Moja porododica ima ukupno 98 godina radnog staza I nismo od drzave dobili nista. Neki su dobijali stanove posle 5 god. Neka ono sto su na ime solidarne izgradnje uzeli od nas za toliko god iskoriste za legalizaciju.
Podelite komentar
Boban
E to si upravu,sta je sa bandom sto pokupovase stanove za 500e i sad izigravaju gospodu.Ja kupih podrum,sad dok ga legalizujem,izvrsim prenamenu i uknjizim ima da me kosta ko 2 stana.J...ti drzavu
Podelite komentar