Novinari i radnici: Ispitati privatizaciju Borbe
Grupa novinara i radnika nekadešnjeg lista "Borba" zatražila je danas od nadledžnih institucija da ispitaju, kako tvrde, sumnjivu privatizaciju i gašenje tih dnevnih novina.
Kako je navedeno u saopštenju, oni su zatražili da se ispita privatizacija i gašenje kojom je, kako kažu, bez aukcije i tendera, znatna imovina Kompanije "Borba" postala najpre manjinski kapital preduzeća "Poslovni klub Borba", a zatim još nekoliko puta menjala vlasničku strukturu putem sumnjivih dokapitalizacija i privatizacija.
Grupa novinara i radnika kaže da su u prošlosti, ali i danas, nekoliko desetina zaposlenih u listu "Borba", ali i državna imovina tog lista "žrtve političkih i sitnosopstveničkih zloupotreba i traže od nadležnih da se, u sklopu preispitivanja sumnjivih privatizacija ''Večernjih novosti'' i ''Politike'', priključi i taj slučaj".
Oni smatarju da je "zgrada tog lista od nekoliko hiljada kvadratnih metara veoma primamljiv poslovni prostor za mnoge, jer se nalazi u samom centru Beograda, pa da je takva sudbina ''Borbe'' možda posledica pokušaja da se zagospodari tim prostorom".
''Borba'' je jedan od najstarijih jugoslovenskih i srpskih listova. Deo je istorije ove zemlje. Imovina koja joj je pripadala, državna je imovina, koja je razgrabljena, a da to niko nije primetio, niti je digao glas protiv toga", navedeno je u saopštenju.
Kako je istaknuto, osnivač "Borbe" bila je najpre nekadašnja SFRJ, pa SRJ, onda državna zajednica SCG, a od 2004. godine list i distributivna mreža kioska izdvojeni su iz takozvane Kompanije Borba i privatizovani, odnosno dokapitalizovani po vrlo sumnjivim ugovorima.
U saopštenju je navedeno i da je poslednji vlasnik Ivan Radovanović u julu 2009. godine otpustio 19 novinara i drugih zaposlenih iz stare redakcije "Borbe" pod izgovorom tehnološkog viška, bez isplata otpremnina i zaostalih plata, da bi u oktobru iste godine list potpuno prestao da izlazi, a svi preostali zaposleni se našli na ulici i bez mogućnosti da naplate zaostale plate koje mesecima nisu dobijali.
Kako je istaknuto, jedan broj zaposlenih svoja prava je potražio na sudu, a iako su presude donete u jednom broju slučajeva, zaposleni nisu mogli da naplate svoja dugovanja, jer je IP "Novina Borba", kako je glasilo poslednje ime firme, izbrisano iz evidencije Agencije za privredne registre 16. januara 2012. godine bez pravnog sledbenika.
U saopštenju je navedeno da je "Borba" odlukom Savezne vlade SRJ 15. avgusta 2002. godine podeljena na tri kompanije - "Novosti" (70 odsto akcionarski kapital i 30 odsto država), "Borba" (100 odsto država) i Štamparija "Borba" (80 odsto država i 20 odsto akcionari), ali da deobni bilans nikad nije završen do kraja, te da je "dalja privatizacija urađena na krajnje sumnjiv način".
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Plivanje za Časni krst: Dečak pobedio pa podigao krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.