Milanović letuje u vili Al Kapone kod Rijeke?

  • 0

Hrvatski premijer Zoran Milanović će ovog leta godišnji odmor, najverovatnije, provesti na dve lokacije - u vili Kovač na Hvaru i u vili Kapone na Biviju kod Rijeke, piše zagrebački "Jutarnji list".

I dok se o Bakarićevoj vili na Hvaru manje-više sve zna, vila na Biviju malo je poznata hrvatskoj javnosti. Reč je, naime, o objektu kojim raspolaže MUP i nalazi se odmah do rezidencijalnog riječkog kvarta Kostabela na putu od Rijeke prema Voloskom.

Vila na Biviju, elitnom zapadnom riječkom kvartu uz more, koja je u vlasništvu MUP-a, u nekadašnjoj Jugoslaviji bila je poznata kao Rankovićeva vila.

I pre 90-ih godina bila je u rukama policije, odnosno tadašnjeg Sekretarijata unutrašnjih poslova, a nakon Drugog svetskog rata bila je letnja rezidencija Aleksandra Rankovića, čelnog čoveka jugoslovenske obaveštajne službe, odnosno Udbe i Ozne, koji je 1966. smenjen s mesta potpredsednika Jugoslavije i isključen iz partije nakon što je pao u nemilost Josipa Broza Tita.

Nakon Rankovića, vilom su se služili visoki funkcioneri Udbe i Ozne, a za širu javnost radilo se o zabranjenoj zoni, što je slučaj i danas.

Nakon 1990. objekt je došao pod upravu hrvatske obaveštajne zajednice, a iako o tome nema pouzdanih dokaza, pričalo se da su tu dolazili na letovanje i čelni ljudi MUP-a i SOA, čak i pripadnici porodice prvog predsednika nezavisne Hratske Franje Tuđmana.

Prošle godine vilu je preuzeo MUP i radi se o štićenom objektu koji čuva policija.

Kuća se nalazi u blizini puta, ali nije u prvom redu do mora.

Upućeni kažu da sadrži pet soba i veliku konferencijsku dvoranu, a do mora vodi podzemni tunel. Vila je okružena velikim parkom u koji prolaznici ne mogu da uđu zbog ograde.

Vila je održavana i uređivana i potpuno je pogodna za letnji boravak.

Za ovu je vilu vezana jedna riječka urbana legenda koja, doduše, nema uporište u istorijskim dokazima, a to je da je u njoj boravio čikaški mafijaš Al Kapone po kojem je posle ona dobila ime.

O boravku Al Kaponea u Rijeci, međutim, ne postoji nikakav dokument niti svedočanstvo. Al Kaponea za Rijeku navodno vezuje to što je njegov računovođa Marko Arbori bio investitor gradnje Riječkog nebodera 30-ih godina 20. veka, rađenog po projektima nebodera iz Čikaga.

Bilo je to u vreme kada je Rijeka kao slobodna trgovačka zona pod upravom Italije bila svojevremena poreska oaza, idealna za pranje novca.

Vila je okružena šumom i opasana visokom ogradom. Vrata na ulazu u posed ne odaju sliku prevelikog održavanja. Pomalo ih nagriza rđa. Odmah kraj ulaza, s unutrašnje strane, nalazi se kućica namenjena čuvarima.

Put koji vodi prema vili je održavan i nije dopušteno da zaraste u korov.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA