Devojčice i dečaci spasavaju ćilimarstvo od izumiranja!
Članice Udruženja za zaštitu i negovanje starih i umetničkih zanata "Grlica" proteklih nedelju dana u dvorištu Muzeja Ponišavlja u Pirotu održale su školu ćilimarstva koja je izazvala ogromno interesovanje mladih devojčica, ali i ponekog dečaka.
Oni su imali prilike da se upoznaju sa tradicionalnim načinom izrade pirotskog Predsednica "Grlice" Slavica Ćirić kaže da su mališani sve tajne izrade ćilima "upijali kao sunđer", a interesovanje je bilo ogromno.
- Deca sa ovog prostora izgleda da ćilimarstvo imaju u genima, što nije ni čudo jer se vekovima u Pirotu ćilimarski zanat prenosio s kolena na koleno. Nažalost, danas je ćilimarstvo u Pirotu u nezavidnom položaju jer je od nekadašnjih 5.000 ćilimarki, koliko ih je po nekim podacima bilo pre Drugog svetskog rata, ostalo svega dvadesetak, od čega petnaestak radi u zadruzi "Damsko srce" - kaže ona.
Ćirićeva dodaje da o tome koliko je ćilimarstvo bilo razvijeno svedoči podatak da mlada devojka koja nije znala da tka ćilime jednostavno nije mogla da se uda pre nego što nauči da izrađuje ćilimove.
- Zbog toga organizovanjem ovakvih škola želimo da zainteresujemo mlade naraštaje da nauče da tkaju i da im usadimo ljubav prema ovom umetničkom zanatu jer je to jedini način da se taj zanat očuva i za buduća pokolenja - kaže ona.
(G. P.)
Video: Priznala šta joj najteže pada, pa pomenula i partnera: Kaća Živković prvi put o majčinstvu!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.