Čak 53 odsto Srba za EU, 13 za ulazak u NATO!

  • 15

Srbija, koja je vojno neutralna, ne mora biti u NATO da bi postala član Evropske unije, što podržava 53 odsto građana, rečeno je danas na skupu o odnosu Srbije i Alijanse organizovanom povodom intenziviranja procesa evropskih integracija naše zemlje.

Na skupu "Da li će se menjati odnosi Srbije i NATO posle početka pregovora o pridruživanju EU" predstavljeni su rezultati istraživanja "Ipsos stratedžik marketinga", po kojima je 53 odsto građana za članstvo u EU, dok je njih 13 odsto za pristupanje Srbije NATO.

Na skupu koji je organizovao "Novi magazin" ukazano je da je broj građana koji bi glasali na eventualnom referendumu za pristupanje EU ili NATO veći od procenta onih koji su rekli da to podržavaju.

"Aktivno korišćenje prednosti Partnerstva za mir" je u ovom trenutku prava i jedina mera saradnje Srbije sa NATO", smatraju zvaničnici državnog aparata dok su se na skupu predstavnici nevladinog sektora založili za članstvo Srbije u NATO "zbog nas samih" a ne zbog EU.

Profesor Fakulteta poltičkih nauka Predrag Simić smatra da zemlje koje žele da uđu u EU treba da pristupe NATO dodavši da su "NATO i EU dva dela jedne iste celine - transatlanske zajednice" ili "zapada s velikim Z".

Simić je, plastično objasnivši povezanost EU i NATO, rekao i da je "EU organizacija za lepo vreme, a NATO organizacija za ružno vreme" istakao i da bi se eventualnom priključenju Srbije Alijansi sigurno protivila Rusija.

- Srbija je za Rusiju simbol neostvarene pobede NATO da se proširi na Balkan - rekao je Simić ocenivši da će Rusija zato podržavati Srbiju.

Pomoćnik ministra odbrane za politiku odbrane Miroslav Jovanović je rekao da vojno-neutralni status Srbije nije prepreka za saradnju s NATO programom Partnerstvo za mir kao i za članstvo u EU.

Predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Dijana Ivančić je rekla i da Srbija ne teži članstvu u NATO, ali da prepoznaje vrednosti, u smislu obezbeđivanja stabilnosti i regiona koje nudi Alijansa.

Prema njenim rečima, u toj saradnji, u kojoj postoji obostrano razumevanje, postoje i ograničavajući faktori - bombardovanje iz 1999. godine i odnos NATO prema Kosovu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dejo

    17. jul 2013 | 16:42

    Lažu. Upola je manji i jedan i drugi procenat. Za evROPSKU uniju je oko 1/4 građana, oko 25%, a za NATO oko 5%. Lažu da bi potakli budale da pomisle da su i drugi za EU i NATO.

  • Pedja

    17. jul 2013 | 16:41

    Ako prof.Simić podržava ulazak Srbije u NATO bilo bi najbilje da odmah podnese vizu za jednu od zap. zemalja jer je očigledno da oni takav profil ljudi i traže.Ako se rukovodi onom"ako ih ne možeš pobediti,ti im se pridruži"...neka mu je srećan put!! Čisto sumljam u rezultate istraživanja sa obzirom na prosek godina našek naroda,pogotovo ako je učestvovalo samo 1000 ispitanika ili 2000.Pa zar se na osnovu toga dolazi do globalnog mišljenja?

  • Deki

    17. jul 2013 | 16:56

    53 % gradjana nisu za eu to je prava istina a ne obrnuto to i sami znate.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA