REŠENJE ZA ŠVAJCARCE: Tužbe privlačnije od mirovanja kamate
Narodna banka Srbije preporučila je poslovnim bankama da do 1. avgusta naprave aneks ugovora i upute ga klijentima koji su zaduženi u švajcarskim francima do 80 hiljada evra. Predloženo je da banke odrede rok mirovanja kamata od tri godine posle čega će dužnik moći da nastavi sa otplatom u punom iznosu.
Budimir Peković već šest godina otplaćuje stambeni kredit u švajcarskim francima. Mesečna rata pre šest godina sa 24 hiljade narasla je na 48 hiljada dinara i sada željno očekuje poziv iz banke kako bi ugovorio novi plan otplate.
- U svakom slučaju, prihvatio bih opciju da mi se smanji rata za određeni deo. Kako stvari stoje, to bi bilo na moju ratu od 48 hiljada bilo smanjenje od sedam, osam hiljada dinara što bi mi značilo da lakše preprodim ovaj period koji je preda mnom - kaže Peković.
A prosečna mesečna rata od 400 franaka uz olakšice za kredit s rokom otplate od 13 godina, prema preporukama, bila bi smanjena na 333 franaka. Odnosno, u naredne tri godine mirovanja kamata bi bila manja za 67 franaka mesečno. Naravno, po isteku počeka, kamata koja se nije plaćala bila bi raspoređena na preostali dug a rata bi iznosila 446 franaka.
Iako je naizgled sve jednostavno, za sada se banke ne oglašavaju, a interesovanje građana nije veliko.
Dekan Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić smatra da je dobar broj građana koji se sada suočavaju sa otplatom kredita u francima ne očekuje da će posle tri godine biti u povoljnijoj finasijskoj situaciji.
- Drugo, procedura koje banke treba da pripreme je prilično komlikovana, a u većem broju slučajeva već izvršeno reprogramiranje - dodaje Hanić.
U udruženju Efektiva kažu da je od 1.000 klijenata zaduženih u švajcarcima tek nekoliko zainteresovano za olakšavanje otplate. Oni su još u februaru pokrenuli tužbu po ugledu na hrvatske klijente i ne veruju u efekte preporuke Centralne banke.
Prema rečima predsednika udruženja Efektiva Dejana Gavrilovića, te preporuke predstavljaju samo predah od tri godine, a nakon toga rate kredita biti ponovo veće. Ono što se ne plaća sada biće plaćeno u periodu posle tri godine i "ogromna većina naših članova tu preporuku neće prihvatiti", napominje Gavrilović.
U Srbiji su 22 hiljade nekretnina kupljene uz kredit indeksiran u švajcarskim francima. Od 250 tužbi pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu, već su donete presude u korist klijenata.
Advokat Miroslav Rnjaković navodi da su u Narodnoj banci Srbije, pa i u samim bankama svesni da su banke postupale nezakonito.
- Imajući u vidu činjenicu da predmetnim preporukama zakonski nije regulisano pitanje zatezne kamate koje je jako jako bitno, smatram da zaista postoje realne šanse da korisnici kredita, klijenti banke imaju mogućnost da zaštite prava pred sudom - objašnjava Rnjaković.
Za razliku od Srbije u kojoj su kupljene nekretnine u švajcarcima u protivvrednosti od 800 do 900 miliona evra, u Mađarskoj i Poljskoj krediti indeksirani u toj valuti mere se milijardama evra i stotinama hiljada stamebnih jedinica, a umesto klijenta njihovi vlasnici su sada banke.
(Telegraf.rs / Izvor: RTS)
Video: Mup o službenoj palici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Csaba.hu
Pre ili kasnije mora da se isplati banke ne prastaju ni cent.
Podelite komentar