TEMA TELEGRAFA: Da li je roditeljska nepažnja uzrok dečijih nezgoda?

  • 5

"Pokretne stepenice trogodišnjaku otkinule prst", "Dečak (14) skočio sa zgrade zbog ljubavnih problema", "Pobegao od kuće zbog loših ocena", "Vuk u zoološkom vrtu detetu odgrizao prst", "Devojčica izmislila da je silovana"...  Samo su neki su od naslova koji su obeležili prethodni period.

Iako se nezgode pri čuvanju dece svakodnevno dešavaju, broj nesreća u kojima su mališani stradali u poslednje vreme se drastično povećao. Stručnjaci veruju da je za sve kriva "kriza" jer su roditelji preopterećeni obezbeđivanjem egzistencije za svoju porodicu, te ne stižu uvek da se u potpunosti posvete i drugim sferama roditeljstva.

- Roditeljska pažnja danas je svedena na pitanje egzistencije. Roditelji su toliko okupirani tim finansijskim momentom, da su psihološke aspekte, poput razgovora o opasnim situacijama gurnuli u drugi plan - smatra psiholog Aleksandra Janković.

Ona objašnjava i da je ideja da dete treba što pre osamostaljivati pogrešno shvaćena, te da roditelji, pod društvenim pritiskom i željom da im se deca socijalizuju, minimalizuju svoje zahteve i popuštaju, po principu: "Ako sva deca rade nešto, moram i ja svoje da pustim".

"Detetu treba dati izvesnu dozu samostalnosti i kontrolisati šta radi, ali oprezno. Treba razgovarati sa detetom i naučiti ga da uvek referiše gde je bilo i šta je radilo", smatra Janković.

KAD RODITELJI ZAKAŽU, NASTUPA SOCIJALNA SLUŽBA

Centar za socijalni rad ima pravo da se, pod određenim uslovima, umeša u odnose između roditelja i deteta. To pravo dato mu je direktno Porodičnim zakonom koji određuje roditeljska prava, ali i uslove pod kojima je moguće nekog lišiti istih.

Centar za socijalni rad može samo privremeno, u hitnim slučajevima kada je potrebno zaštititi dete od zlostavljanja ili zaštititi neke njegove interese, odlučivati o odvajanju deteta od roditelja. Samo sud može trajno da odvoji dete od roditelja, i to u tačno određenim slučajevima.

Roditelji mogu potpuno izgubiti svoje roditeljsko pravo kada fizički, seksualno ili emocionalno zlostavljaju dete; ako izrabljuju dete sileći ga na preterani rad, ili na rad koji ugrožava moral, zdravlje ili obrazovanje deteta, odnosno na rad koji je zabranjen zakonom, zatim ako podstiču dete na vršenje krivičnih dela; ako navikavaju dete na odavanje rđavim sklonostima; ako na drugi način zloupotrebljavaju prava iz sadržine roditeljskog prava.

U članu 81. Porodičnog zakona između ostalog stoji i da roditelj grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava ako je napustio dete, ili se o njemu uopšte ne stara.

(M. Batinić)

Video: Automobil se prevrnuo na Gazeli

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • lea

    12. jul 2013 | 22:12

    Mislim da je nepaznja roditelja..sad kad sam majka gledam i pratim svaki pokret deteta..onda se okrenem vidim majke sede,piju kafu,puse a deca jedu pesak ili se tuku i one nista! Uzas

  • Miroslav

    12. jul 2013 | 21:43

    Neodgovornost roditelja

  • nenad

    12. jul 2013 | 23:08

    Moram da priznam da postoji svasta,al da su roditelji preoptereceni to stoji...evo gledam sestra skoro 2 god spava po jedva 3-5 sati jer pazi na klinca koji ima toliko energije da je to strasno...ja ne znam kako izdrzava...al svaka joj cast.................

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA