TOČAK ISTORIJE: Još jedan sudbonosni Vidovdan (FOTO)
Osim što se o budućnosti Srbije odlučuje na Vidovdan, što je dovoljno da se i oni potpuno oslobođeni maničnih teorija zavere zapitaju da li se to neko poigrava sa nama, taj točak istorije nas vraća na početak, piše "Nedeljnik".
Geopolitička karta Balkana u velikoj meri podseća na odnose koji su vladali uoči Balkanskih i Prvog svetskog rata. Sa Hrvatskom u Evropskoj uniji, Bosnom koja je defakto briselski protektorat i Vojvodinom koja se samoproglašava evropskom regijom nezavisno od ostatka Srbije, kao da su oživele granice nekadašnje Austrougarske.
Ali istorijski gledano, malo je država u Evropi koje su za sto godina u tolikoj meri proširile svoju teritoriju (osim Rumunije i Poljske). Srbija, naime, u oslobodilačkim ratovima je "dobila" Vojvodinu, povratila Rašku, a Srbi u Bosni imaju svoju "drugu srpsku državu", što je značajno veće od Smederevskog sandžaka, koji smo mi od milje zvali Beogradski pašaluk.
- Ovo je vrlo interesantna tema o kojoj treba da razmišljaju ne samo istoričari, nego i političke i intelektualne elite - kaže za "Nedeljnik" Momčilo Pavlović, direktor Instituta za savremenu istoriju.
- Ako analiziramo državni okvir Srbije iz 2012. i 1912. godine i ako preslikamo karte iz ovih perioda videćemo da se državni okvir Srbije - izuzimajući Vojvodinu i nekoliko malih opština na jugu Srbije - u potpunosti poklapaju. Zato moramo da postavimo pitanje gde smo bili i šta smo radili ceo jedan vek. Da dobro analiziramo dva naše jugoslovenska iskustva i principe na kojima su nas vodile naše elite - kaže Pavlović.
- Nekoliko je nivoa na kojima može da se povuče analogija između današnjice i pozicije Balkana od pre tačno jednog veka - ističe sagovornik "Nedeljnika". Zagreb danas gleda u Brisel, kao što je u to vreme gledao u Beč, mišljenje Brisela zavisi od mišljenja u Berlinu kao što je nekada Berlin povlačio konce u Austrougarskoj. U to vreme Bosna je bila bečki, a danas je protektorat Evropske unije, i što je najilustrativnije - i tada su u Beogradu su zabrinuti za bezbednost srpskog naroda na Kosovu "koje nije naše, a koje nikada nećemo dati".
Kompletnu analizu i strip o Srbogalima pročitajte u sutrašnjem Nedeljniku.
(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nis
Koliko je srba ubijeno i poginulo za 100 tih godina?nikako da pomenete
Podelite komentar
cica Draza
Ma to nije bitno koliko je ubijeno , mi smo samo Srbi i nista drugo . Bitan je datum i dupe za datum
Podelite komentar