MARIĆ: Bez para nema ni dobre zaštite od grada!
Pucali smo na vreme u Inđiji i ispalili sve protivgradne rakete.Da je bilo još tri puta više ispalili bismo i njih. Za zaštitu od elementarnih nepogoda nema para, a rebalanskom budžeta oduzeto nam je 1.3 milijarde dinara, naveo je Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.
Grad veličine teniske loptice koji je povredio desetine ljudi, polupao krovove i šoferšajbne u Inđiji po mišljenju stručnjaka nije mogao biti sprečen, ne samo zato što protivgradna zaštita nije imala dovoljno raketa, već i zato što je taj isti sistem zaštite odavno napušten u Evropi kao neefikasan.
- Tri godine pričam da bez para ne možete imati zaštitu od elementarnih nepogoda koja mora sistematski da se uradi. Zaštitu nećemo ni imati dok se u nju ne bude ulagalo - naveo je Marić.
Ekstremne vremenske prilike poslednjih dana praćene gradom u Inđiji, poplavom u Nišu i naglim padom temperature od čak 15 stepeni koji se očekuje u narednim danima nisu izneneđenje za meteorologe. Oni očekuju da će sličnih pojava biti još.
- To se leti često dešava. Grad nastaje kao rezultat sudara vrelog i hladnog vazduha i što je razlika u temperaturama veća, to su i ledenice veće- objašnjava meteorolog Nedeljko Todorović za list Blic.
On dodaje da nije neuobičajeno da se temperatura spusti za više od 10, pa i više stepeni.
- Dolazi nam osveženje koje će trajati nekoliko dana, a onda opet vrućine. Ti ciklusi će se smenjivati u skoro pravilnim vremenskim razmacima - navodi Todorović.
Vremenske prilike nimalo ne prijaju asmatičarima.
- Svaki drugi pacijent kojeg smo zbrinjavali bio je asmatičar. I srčani bolesnici su u opasnosti. Ne treba da izlaze bez potrebe,a ako iađu trebalo bi da se obuku u skladu sa temperaturom - ističe dr Nada Macura iz Hitne pomoći.
(Telegraf.rs / Izvor: Blic)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.