STIŽU LI EVRI? Dobili smo 330 miliona, država i dalje tvrdi da će do kraja 2013. dobiti dve milijarde!
Iz Agencije za strana ulaganja i Ministarstva ekonomije očekuju da će mesečno u Srbiju, i pored odustajanja od prodaje Telekoma, stizati oko 100 miliona evra investicija
Od kada je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić priznao da Srbiji za uspešan ekonomski razvoj treba najmanje dve milijarde evra stranih direktnih investicija godišnje, gotovo da nije bilo političara koji nije iskoristio priliku da ponovi da će do kraja godine u našu zemlju investitori uložiti upravo te dve milijarde.
Međutim, niko od zvaničnika nije se potrudio da objasni ko će tačno da uloži taj novac. Koje firme, iz kojih zemalja?
A šta kažu podaci? U prva tri meseca u Srbiju je ušlo svega 330 miliona evra stranih investicija. Čak i da do kraja juna pristigne još toliko novca, postavlja se pitanje ko će da nadomesti razliku od 1,4 milijarde do kraja godine. Šeik, Rusi, Italijani?
Ekonomisti su odmah reagovali i poručili da uslovi za ulaganje nisu najpovoljniji i da je cilj moguće dostići jedino u slučaju prodaje Telekoma.
Međutim, od toga nema ništa, pošto je i sam ministar ekonomije rekao da u Vladi nije postignut konsenzus oko prodaje Telekoma i da se sad neće ići na privatizaciju tog preduzeća.
Da stvar bude interesantnija, potrudili su se i sami ministri koji kao neku mantru ponavljaju da u Srbiju sigurno stižu one dve milijarde evra.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović ocenila je da njeno ministarstvo ima u planu investicije, od kojih samo dve vrede više od milijardu evra.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija i ekonomije Aleksandar Ljubić izjavio je da se, na osnovu zainteresovanosti investitora, očekuje da priliv stranih direktnih investicija u Srbiju u ovoj godini bude oko dve milijarde evra.
Ljubić je to zaključio jer "nema nedelje da se ne održi po tri - četiri sastanka sa potencijalnim investitorima".
O investicijama je, prirodno, pričao i direktor Agencije za strana ulaganja (SIEPA) Božidar Laganin, koji je naveo da je pored 330 miliona evra, koje su ušle u zemlju od početka godine, SIEPA ugovorila investicione projekte vredne 200 miliona evra.
Portparol SIEPE Aleksandar Miloradović dodaje za Telegraf.rs da su očekivanja SIEPE da mesečno bude oko 100 miliona evra investicija, što bi značilo da će do kraja godine sigurno biti uloženo 1,2 milijarde evra.
- Kada se tome doda 330 miliona evra koje su već investirane u prva tri meseca ove godine, dobijamo 1,5 milijardi evra. Ne treba zaboraviti da je Srbija potpisala sa kompanijom iz Emirata "El Dahra" ugovor vredan 400 miliona dolara koje bi trebalo da budu uložene u domaću poljoprivredu. Naravno, od te sume neće ceo iznos biti uplaćen u ovoj godini, ali deo sredstava hoće. Očekuje se i priliv od oko 50 miliona za prodaju "Jata" kompaniji "Etihad" - nabraja Miloradović.
Prema proceni SIEPE, dosta će pomoći ukoliko Srbija dobije datum za početak pregovora sa EU.
- Najave da će Srbija ove godine imati dve milijarde evra investicija su na neki način stimulativne prognoze kako bi se motivisali svi učesnici da brže realizuju projekte - kaže Miloradović za naš portal.
Sličnu računicu imaju i u Ministarstvu ekonomije, u kojem u značajnije investicije u 2013. ubrajaju i otpočinjanje projekta Južni tok, koji iznosi 1,7 milijardi evra.
- Jedan deo tih sredstava biće transferisan i ove godine. Tu su i neki drugi projekti Ministarstva energetike, gde je uspesno okončan međunarodni javni poziv za dodelu lokacija za izgradnju malih hidro centrala na 317 lokacija po Srbiji čija je vrednost procenjena na oko 500 miliona evra - navode za Telegraf iz ovog ministarstva.
Dragolju Rajić iz Unije poslodavaca Srbije smatra da konačan skor investicija najviše zavisi od toga da li će nadležni tokom leta promeniti Zakon o radu i Zakon o planiranju i izgradnji, koji najviše koče ulaganja.
- Ako bi se to promenilo u naredna dva meseca, uz dobijanje datuma, investitori bi u većoj meri dolazili. Ukoliko do jeseni dobijemo datum, a zakoni se ne promene, biće teško za državni budžet pronaći te dve milijarde evra - tvrdi za Telegraf Rajić.
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže da bi bilo bolje da zvaničnici ne prognoziraju koliki će biti priliv investicija kada ni sami nisu sigurni.
- Teško da će biti tih dve milijarde evra investicija. Verovatno će biti manje ulaganja, a to će se odraziti na devizne rezerve i kurs - kaže Madžar.
On zaključuje da nema smisla davati prognoze koje se svode na "račun bez krčmara".
Zanimljivo je i da u ovom trenutku jedino Narodna banka Srbije zna koji su tačno investitori uložili u Srbiju. NBS objavljuje podatke o investicijama po zemljama iz koje je transakcija izvršena, pa ispada da Ministarstvo finansija, SIEPA, ali ni druge nadležne službe ne znaju sa preciznošću koja je kompanija uložila novac.
Pojašnjenje smo potražili u NBS, u kojoj tvrde da pojedinačne podatke o investicijama mogu objaviti samo u slučaju da preduzeće koje je vlasnik informacije to pismeno odobri.
- U skladu s propisima, podaci o stranim ulaganjima dostavljaju se Vladi Srbije, organima državne uprave i svim spoljnim korisnicima, kao i istražnim organima vlasti, po nalogu suda - navode u NBS.
PRILIV INVESTICIJA PO GODINAMA (u milionima evra)
2000. 57
2001. 199
2002. 535
2003. 1,229
2004. 792
2005. 1,303
2006. 4,234
2007. 2,848
2008. 2,434
2009. 1,810
2010. 1,139
2011. 2,236
2012. 1,967
Ukupno: 21,296
(N. Sekulić)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kerozin Ripper
Pa realno jos samo telekom nisu prodali..Prodali bi oni i nas gradjane al ne znaju kako..More motke u ruke pa da teramo ovu gamad sto dalje od nase zemlje!!
Podelite komentar
Seksoman
Kome stizu ?
Podelite komentar