MIHAJLOVIĆ: Sklapanje ugovora za tri velika projekta
Ministarstvo energetike očekuje u ovoj godini sklapanje ugovora za tri velika projekta - izgradnju 317 malih hidroelektrana, Termoelektrane-toplane (TE-TO) Novi Sad i hidroelektrane Bistrica, najavila je ministarka energetike Zorana Mihajlović.
Ugovori između investitora, lokalnih samouprava i ministarstva za 317 hidroelektrana u 17 opština u Srbiji će biti potpisani za desetak dana, rekla je Mihajlović.
Ona je podsetila da je to investicija vredna oko milijardu evra, koja će zaposliti oko 700 do 800 ljudi.
Potpisivanje ugovora za TE-TO Novi Sad se očekuje u trećem kvartalu ove godine, čim budu završeni razgovori između grada Novog Sada i investitora, koji su u toku, kazala je Mihajlović.
Tender za TE-TO Novi Sad je završen prošle godine i postojali su zahtevi da se uslovi tendera prošire, podsetila je ministarka.
Grad Novi Sad i Elektroprivredom Srbije vode razgovore sa konzorcijumom kompanija koje su pobedile na tenderu i koje treba da modernizuju i prošire TE-TO Novi Sad, a među kojima je Naftna industrija Srbije i jedna slovačka i grčka kompanija. Ta investicija je procenjena na oko 250 miliona evra.
Kada je reč o reverzibilnoj hidroelektrani Bistrica, to je investicija vredna 600 do milijardu evra, istakla je Mihajlović.
U narednih mesec i po očekujemo finalne dogovore ko će i kako graditi tu hidroelektranu i kakva će oprema biti ugrađena, a biće najsavremenija, kazala je Mihajlović.
Ona je podsetila da je Vlada Srbije potpisala sporazum sa Kanadom za izgradnju te hidroelektrane, ali i dodala da ima još zainteresovanih kompanija da učestvuju u izgradnji, konsaltingu i opremanju Bistrice.
HE Bistrica će biti u vlasništvu EPS-a, jer je to jedan od najvažnijih objekata za energetsku stabilnost Srbije, posebno u zimskim mesecima, poručila je Mihajlović.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
дејан
ТЕ ТО Нови Сад треба модернизовати мада је то технички веома захтеван подухват. Старе парне турбине и генератори су више од музејске вредности. Нови котлови и претпостављам гасне турбине су опрема која се не производи у Грчкој и Словачкој, колико знам. Значи биће увезено све? Пошто је то државна инвестиција, питам се шта ће то донети домаћој индустрији? Сматрам да све државне инвестиције мора де се делимично макар реализују у нашој машнској и електро индустрији. Ако је то тако онда би било лепо да нас новинар а и гђа Министарка о томе обавесте.
Podelite komentar