TRŽIŠTE RADA: Muškarci i dalje dobijaju bolje poslove od žena
Žene se više bave operativnim nego menadžerskim poslovima, a na razgovorima za posao često im se postavljaju pitanja lične prirode koja se tiču bračnog statusa i planiranja porodice
Istraživanje koje je uradio sajt za zapošljavanje "Infostud" pokazalo je da se, nažalost, mnoge stvari koje se tiču ravnopravnosti polova pri zapošljavanju nisu promenile. Muškarci su još uvek jači pol na tržištu rada!
Žene se i dalje više od muškaraca bave operativnim poslovima, (a ne menadžerskim), a na intervjuuima za posao postavlja im se znatno više pitanja koja se tiču privatnog života.
U istraživanju su učestvovalo 1.683 osobe.
Za više anketiranih žena najviša pozicija na kojoj su radile je bila operativni posao (47 odsto), naspram 38 odsto muškaraca. Oko 36 odsto anketiranih muškaraca je radilo na nekoj menadžerskoj poziciji, prema oko 29 odsto žena.
Ako se podaci o najvišoj radnoj poziciji kombinuju sa stručnom spremom ispitanika, može se reći da su muškarci koji su završili najmanje fakultet (diplomirani, master, magistri ili doktori nauka) u većem procentu od žena sa istim obrazovanjem radili na nekoj menadžerskoj poziciji (oko 40 odsto muškaraca prema oko 29 odsto žena).
Kod onih sa srednjoškolskim obrazovanjem, oko 32 odsto muškaraca i oko 30 odsto žena ima iskustvo u radu na menadžerskim pozicijama. Kod anketiranih sa završenom visokom ili višom strukovnom školom, nešto više je žena koje su nekad radile ili i dalje rade na menadžerskim pozicijama (oko 32 odsto žena prema oko 31 odsto muškaraca).
Ako posmatramo radni status, nema značajnijih razlika u odnosu na pol učesnika ankete (zaposlenih kod oba pola je oko 50 odsto učesnika ankete - na određeno ili neodređeno, honorarno ili kao samostalni preduzetnici).
Vezano za radni staž, tj. radno iskustvo, muškarci učesnici ankete ukupno posmatrano imaju više godina radnog iskustva (oko 27 odsto muškaraca ima više od 10 godina radnog iskustva, a 21 anketiranih žena).
Veći procenat anketiranih žena radi u državnim preduzećima (19 odsto žena prema oko 15 odsto muškaraca). U privatnim preduzećima s domaćim kapitalom radi više anketiranih žena (46 odsto prema 43 odsto muškaraca). U privatnim firmama sa stranim kapitalom radi oko 40 odsto anketiranih muškaraca i oko 33 odsto žena učesnica istraživanja.
Ovo istraživanje dalje je pokazalo da su ženama na razgovorima za posao mnogo češće bila postavljana pitanja koja se tiču privatnog života. Pitanja su se najčešće ticala bračnog statusa i planiranja porodice.
Ako ovo pitanje uporedimo sa starosnom strukturom posetilaca (posmatramo samo one posetioce koji su rekli da su im takva pitanja bila postavljena bar jednom), primeti se da poslodavci ta pitanja češće postavljaju ženama koje imaju između 31 i 45 godina. Kod mlađih od 30 godina, kao i kod starijih od 45, ova pitanja se ređe postavljaju.
Kod muškaraca, ta pitanja su češće postavljana muškarcima između 36 i 45 godina.
Ono što je utešno jeste da većina poslodavaca, prema iskustvu učesnika ovog istraživanja, ne insistira na određenom polu prilikom zapošljavanja (ovo je izjavilo oko 64% ukupno anketiranih, odnosno oko 65 odsto žena i oko 62 odsto muškaraca). Ako se u daljoj analizi posmatraju samo oni učesnici ankete koji imaju radno iskustvo, bez obzira na to jesu li trenutno zaposleni, ovaj procenat je još viši – oko 75 odsto (oko 78 odsto žena i 75 odsto muškaraca).
Napredovanje u poslu
Prema ovom istraživanju, većina žena misli da im za napredovanje u poslu treba mnogo više truda nego muškarcima.
Oko 55 odsto anketiranih smatra da žene, u odnosu na muškarce imaju iste ili približno iste mogućnosti da napreduju u poslu (međutim, po polnoj strukturi ovo je odgovorilo 74 odsto anketiranih muškaraca, a 43 odsto anketiranih žena). Međutim, 27 odsto anketiranih žena je reklo da nema ni približno iste mogućnosti za napredovanje na poslu, u poređenju s muškarcima. Ovo misli oko 6 odsto anketiranih muškaraca.
Ne možemo sa sigurnošću znati da li je ovde reč o odgovorima datim na osnovu iskustva anketiranih ili se radi samo o njihovim stavovima, ali se može reći da su muškarci u manjoj meri svesni razlika u mogućnostima napredovanja (ukoliko one postoje).
Oko 18 odsto žena kaže da im se retko pruži šansa za napredovanje, a ovo isto misli oko 9 odsto muškaraca.
(M. B.)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan Prokic
Prethodno, potrebno je odgovoriti: da li u ovoj državi uopšte postoji tržište rada?
Podelite komentar