Srbi vole domaćicu i eva sardinu, a Hrvati jafu i eurokrem
Komšije u Hrvatskoj vole i "smoki", "plazmu", "don kafu", grickalice "pardon", sokove kompanije "Nektar"
Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju 1.jula poboljšaće se uslovi za investicije srpskih kompanija u Hrvatskoj, što se ne bi moglo reći i za hrvatsku stranu, gde će, prema procenama analitičara, najveći udar pretrpeti domaća prehrambena industrija.
Trgovinski odnosi između Hrvatske i Srbije nakon 1.jula odvijaće se u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) umesto u okviru CEFTA pa će Srbi bez carina, osim za goveđe meso, vino i šećer, izvoziti svoje poljoprivredne proizvode na tržište Hrvatske, a svoje carine za neke proizvode zadržati sve do 2014, piše Večernji list.
Cigarete, mesni i mlečni proizvodi, kao i proizvodi domaće konditorske industrije izvezeni u Srbiju biće skuplji jer će carina na određene proizvode skočiti s prosečnih 4,5 odsto na 13,2 odsto. Srbija će, s druge strane, prema SSP u Hrvatsku izvoziti cigarete bez carina, dok će se duvanski proizvodi iz EU u Srbiju uvoziti uz 56,7 odsto carine.
To znači da će pasti hrvatski izvoz cigareta u Srbiju, ocenjeno je na nedavnom skupu Privredne komore Srbije. Ipak, Srbija je gubitnik kad je reč o šećeru, pošto će količina koja se iz Srbije plasira na tržište Hrvatske uskoro biti uključena u ukupnu kvotu za izvoz srpskog šećera u EU, koja iznosi 180.000 tona.
Ali, kako u Srbiji posluje više od 200 hrvatskih firmi, a u Hrvatskoj samo 20 iz Srbije, realno je očekivati da će srpske firme imati puno više prostora za snažniji nastup u Hrvatskoj, naročito poljoprivredno-prehrambene kompanije koje su prošle godine s Hrvatskom ostvarile deficit u robnoj razmjeni od 150 milijuna, a s EU suficit od 500 miliona eura.
Podeljeno tržište bivše države posljednjih se godina ponovo međusobno "osvaja", što je lako primeti i u gotovo celoj Hrvatskoj. Proizvodi poput "jafa" keksa, "plazme", "smokija", "don kafe", grickalica "pardon", sokovi kompanije "Nektar", "eurokrem"..
Direktor predstavništva Privredne komore Srbije u Zagrebu Drenislav Žekić ističe njihovu konkurentnost u Hrvatskoj i 30 odsto nižu cenu od sličnih brendova, koja će uskoro biti još niža, uvoz intenzivniji, a profitiraće građani.
Već i užički kajmak, voćne rakije vina "Župa" ili "Bakina tajna" s asortimanom džemova, ajvara... u Hrvatskoj imaju verne potrošače, dok su u Srbiji i te kako popularni hrvatski brendovi poput "cedevite", "jane", šunke "PIK", "bajadere", "ronhila" ili podravkinog goveđeg gulaša, sardina "eva", "vegete", koja je na srpskom tržištu i 30 odsto jeftinija.
(Telegraf.rs/ Izvor: Večernji list)
Video: Čeka nas promena vremena, evo šta donosi kraj novembra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Srbistan
Srbi najvise vole ono sto je najjeftinije...
Podelite komentar
dizajner
Ovo objašnjava moje loženje na hrvatice.
Podelite komentar
Dejan
Bajaderu cedevitu linoladu I hrvatice naravno ne? Isuse...
Podelite komentar