Zašto Novi Sad nije glavni grad Srbije?
Novi Sad je jedini veliki grad u Srbiji koji nikad u istoriji nije bio sprska prestonica. Iako je imao sve pretpostavke da to postane, prvenstveno zbog istorijskog značaja kao centar okupljanja Srba u Austrougarskoj, odakle su se pokretale moderne političke ideje obnove srpske države.
Niš je, recimo, bio ratna prestonica za vreme Prvog svetskog rata, a Kragujevac ima još bogatiji "prestonički pedigre" - bio je prestonica Srbije Kneza Miloša i "rodno mesto" srpske Skupštine.
Gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović, u razgovoru za prošli broj "Nedeljnika" podsetio je na bogatu istoriju svog grada i izneo stav o nezasluženom političkom položaju Kragujeva u Srbiji.
- U ovom trenutuku, kad gledate sve ostale gradove u Srbiji, Kragujevac je grad koji prednjači. A u isto vreme nije na mestu koje zaslužuje, ni u političkom smislu, ni u bilo kom drugom. Kragujevac zaslužuje da bude prestoni grad - rekao je Stevanović.
Lokalpatriotizam često zna da pređe granice objektivnosti, ali Stevanović je otvorio "temu za razmišljanje": da li bi Srbija bolje funkcionisala kada bi razdvojila glavni grad od prestonice? I koji bi to grad mogao da bude prestoni.
U međuvremenu, Treća Srbija, nedavno osnovana politička stranka, ali ona koja je na poslednjim izborima ušla u Skupštinu Novog Sada, iznela je Platformu za nacionalno i društveno odgovornu decentralizaciju Srbije, koja između ostalog preporučuje izmeštanje prestonog grada u Novi Sad, što je prvi put da ta ideja dolazi s jednog zvaničnog mesta.
Iz ove stranke za Nedeljnik kažu da bi to bio samo jedan element suštinske decentralizacije koji bi bio praćen smanjivanjem nivoa vlasti, kojih trenutno u Srbiji ima čak sedam. Prema njihovoj ideji bile bi ukinute autonomne pokrajine, a preseljenjem prestonice u Novi Sad došlo bi do relaksacije takozvanog vojvođanskog pitanja, ali i ekstremne beogradizacije Srbije.
Prema ovoj ideji Srbija bi bila podeljena na tri nivoa vlasti - centralnu vlast, upravne okruge i lokalne samouprave. Ovo restukturiranje državnog aparata pratilo bi preseljenje drugih važnih institucija u gradove širom Srbije - generalštab vojske u Niš, a policijske uprave u Kragujevac.
Momčilo Pavlović, direktor Instituta za savremenu istoriju, kaže da preseljenje prestonice u Novi Sad "samo za sebe" ne bi doprinelo stabilizaciji odnosa u Vojvodini.
- Značajna je ideja o disperziji određenih ministarstava u Vojvodinu ili ostatku Srbije. Ministarstvo poljoprivrede bi 'na prvu loptu' trebalo preseliti u Novi Sad, to bi relaksiralo odnos Vojvođana prema centralnim vlastima. Pitanje autonomije Vojvodine i ostvarivanje prava ljudi koji tamo žive u današnjim odnosima je relikt komunističkog vremena. Zaista nema potrebe da se na 80 kilometara u ovolikoj meri dupliraju inistuticije koje suštinski rade isti posao. Ideja o disperziji institucija trebalo bi da ide mnogo šire od Vlade i ministarstava, pa bi recimo trebalo osnovati kampus Filozofskog fakulteta u Sremskoj Mitrovici - predlaže Momčilo Pavlović.
Književnik Draško Ređep, jedan od najpoznatijih "Vojvođana", daje i istorijsku dimenziju Novog Sada kao centra Srbije.
- Vojvodina je srpski sever, i to je bilo nevezano od administrativnih granica. Svi nacionalni mitovi su nastali na srpskom severu. Krušedol je osnovan pre ravno 500 godina, kad su pali Beograd i Smederevo, a kad se još nije desila Mohačka bitka, koja je srušila Ugarsku. To znači da postoji kontinuitet, koji nikakva logika administracije ne može da poljulja - kaže Ređep.
Ideja o Novom Sadu kao glavnom gradu, ipak, i u istoriji može da nađe svoje utemeljenje. Od 1929. do 1941, Novi Sad je bio glavni grad dunavske Banovine. I tada je bio glavni grad Kragujevcu i celoj Šumadiji.
U Trećoj Srbiji kažu da su za prestonicu predložili Novi Sad, upravo jer bi se na taj način "konačno završila integracija Vojvodine u Srbiju, jer su vlasti od 1945. pa do danas uspele da u velikoj meri razlabave i relativizuju vekovnu težnju da se krajevi severno od Save i Dunava prisajedine Srbiji".
Sve prestonice Srbije:
RAS - do 1034.
PRIZREN 1300-1345.
SER 1345-1371.
SKOPLJE 1345-1371.
KRUŠEVAC 1371-1389.
BEOGRAD 1404-1430.
SMEDEREVO 1430-1453.
KRAGUJEVAC 1818-1841.
NIŠ (1915)
BEOGRAD od 1841.
(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)
Video: Ibragić: Zaboravili smo poslednjih godina kakva je zima u ovom delu Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ana
Moze,taman da oslobode Beograd od crnogoraca i ostalih koji jurisaju u Bg,ne moze da se dise od njih.
Podelite komentar
Aleksandar
Ja sam iz Beograda, ali ovo je super ideja. Taman da zapecatimo svima usta oko cepanja Vojvodine
Podelite komentar
SRBA
Daj Boze, da se ovo ostvari pa da postane bilo koji drugi grad glavni grad. Ja sam Beogradjanin ali Bg je jedno veliko selo od kad su sjatili i kurta i murta. A da ne spominjem politicare kojima jos uvek "prazi luk iz dupeta viri" i svaki dan su ovde. Neka grade i druge gradove i neka vode ovu stoku sa sobom...
Podelite komentar