Pet fakulteta koji najbolje prolaze u EU

  • 4

Otkako je srpska komisija za akreditaciju postala punopravni član Evropske asocijacije za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), diplome sa akreditovanih studijskih programa u Srbiji priznaju se u zemljama EU. Branko Kovačević, dekan beogradskog ETF, smatra da će većina srpskih diploma ipak morati na nostrifikaciju.

- Komisija je potvrdila da ustanove za visoko obrazovanje u Srbiji primenjuju evropske standarde, kao i u ostalim zemljama u Evropi. Ovo će biti veliko olakšanje i olakšaće priznavanje diploma jer su srpski fakulteti prošli istu proceduru akreditacije kao i svi drugi fakulteti u Evropi - kaže prof. dr Endre Pap, predsednik komisije za akreditaciju, ali napominje kako svaka država ima svoju proceduru.

Da li će akademci morati da polažu diferencijalne ispite i koja će biti procedura prilikom zapošljavanja u inostranstvu? Pap kaže da to zavisi od zakona svih država ponaosob.

- Ne znamo da li će biti potrebno da se polažu diferencijalni ispiti jer to ipak zavisi od države do države, odnosno od njihovih zakona - kaže Pap i dodaje kako se članstvo odnosi i na državne i na privatne fakultete koji su dobili akreditaciju.

Branko Kovačević, dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, kaže da će ovo članstvo mnogo doprineti budućim generacijama, i olakšati im buduće zaposlenje, ali i da je ovo pravilo uvek važilo za ETF.

- Od ‘48, kada smo bili tehničko odeljenje, diplome stečene na Elektrotehničkom fakultetu priznate su ne samo u Evropi, već u svim zemljama širom sveta. Naši studenti prilikom zaposlenja u inostranstvu treba da prilože uverenje o položenim ispitima prevedeno na engleski jezik i mogu da rade gde god žele - kaže Kovačevič.

Kovačević, međutim, smatra da će neki fakulteti ipak morati da nostrifikuju diplome.

- U svim zemljama postoje takozvana zaštićena zanimanja, poput zdravstva, pravosuđa i pretpostavljam da će naši studenti ipak morati da na neki način nostrifukuju svoje diplome. Zakoni su drugačiji, a i svi čuvaju lokalni kadar - kaže on.

Članstvo Evropske asocijacije za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju je svakako veliko priznanje za celokupno visoko obrazovanje u Srbiji, i to znači da je osnovni uslov ispunjen, a to je primena evropskih standarda u visokom školstvu.

- Ekspertska komisija koju je delegirala ENQA prošle godine je tri dana detaljno proveravala da li su standardi koje primenjujemo isti kao evropski. Većinu smo uspeli uspešno da primenimo i ovo je nagrada za to - kaže prof. dr Endre Pap i dodaje da je ovo jedna od stavki koju Srbija mora da ispuni za ulazak u EU.

Srpski fakulteti čije diplome najviše prolaze u inostranstvu Elektrotehnički fakultet, Fakultet organizacionih nauka, Arhitektonski fakultet, Mašinski i Medicinski fakultet.

(Telegraf.rs / Izvor: 24sata.rs)

Video: Direktno zakucavanje u bankinu: Šta se ovde zapravo desilo?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mondo

    11. jun 2013 | 18:10

    a Megatrend? :-)

  • Ralexic

    11. jun 2013 | 19:20

    MEGATREND PROLAZI SAMO U NASOJ VLASTI.

  • Student

    11. jun 2013 | 22:02

    Megatrend prolazi bolje nego mašinski. Znam po ličnom primeru. A matematika nam se vrednuje bedno i mnogo problema donosi studentima tehničkih fakulteta koji upisuju master studije u Evropi. Neki čak i ne mogu da nastave studije... Ovo je glupost...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA