Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce bebe je nepotrebno!
Jedan od najboljih srpskih hematologa, onkologa i transplantatora matičnih ćelija profesorka dr Nadežda Basara upozorava mlade parove da ne troše novac uzalud na čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce!
Dilemu mnogih roditelja ovaj stručnjak i svetski priznata doktorka razrešava podatkom da od matičnih ćelija iz sopstvene pupčane vrpce do sada nijedan bolesnik u Evropi nije transplantiran!
- Matične ćelije iz pupčane vrpce se čuvaju na temperaturi od ispod -140°C, u gasnoj fazi tečnog azota i mogu se čuvati više od pet godina. Međutim, indikacija za čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce praktično ne postoji. Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce postala je moda u Crnoj Gori i Srbiji, što mi uopšte nije jasno, jer je njihova kasnija upotreba nejasna - kaže dr Basara, pa dodaje:
- Predlažem mladim parovima koji žele da ostave matične ćelije iz pupčane vrpce da se prethodno informišu i ne bacaju pare. Izuzetak bi mogli da budu samo slučajevi gde u porodici postoji više slučajeva leukemija i limfoma, ali čak i to nije indikacija.
Prema objašnjenju ove doktorke, matične ćelije su najmoćnije ćelije u ljudskim organizmu i razlikuju se od svih ostalih ćelija po tome što se samoobnavljaju.
- Prilikom deobe, jedna ćelija se vraća u deo koštane srži, gde se nalaze matične ćelije, a druga nastavlja da proliferiše, tj. da se umnožava i direfencira, tačnije da stvara zrelije ćelije od kojih na kraju postaju naša bela krvna zrnca (leukociti), crvena krvna zrnca (eritrociti) i krvne pločice (trombociti) - kaže dr Basara.
Međutim, kada je reč o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce, ona ističe da u svetu postoji dvadeset miliona registrovanih potencijalnih davalaca, tako da je primena matičnih ćelija iz pupčane vrpce izgubila na značaju.
- Primene u svrhe regenerativne medicine su nepotrebne, jer u slučaju da, na primer, matične ćelije treba da se primene za regeneraciju hrskavice kolena, mogu lako da se uzmu iz koštane srži, a ne iz nekog tanka gde stoje već 20 godina - smatra dr Basara.
(Telegraf.rs / Izvor: dan.co.me)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dking
Inače, doktori koji uzimaju ćelije za taj postupak dobijaju po 500 € od firme koja to radi kod nas. Postupak nije preterano složen, a ubeđivanje da vam je to neophodno je više nego nasrtljivo.
Podelite komentar
nena
isto je govorio i geneticar dr Miodrag Stojkovic, ali malo ljudi to hoce da kaze javno jer se tu vrti veliki novac
Podelite komentar
novosadjanin
Mi Srbi smo naj pametniji narod. Laici lupaju gluposti i pametniji su od ove DOKTORICE!!!!!!
Podelite komentar