VODIČ ZA DIGITALIZACIJU: Koliko košta, treba li vam novi televizor i novi kablovski operater?
Nekoliko puta odlagana, priča o digitalizaciji sve više počinje da liči na "bauk koji kruži Srbijom" i preti da nam svima oduzme mogućnost da gledamo televiziju. Publiku, očekivano, najviše brinu dve stvari: televizori i cena.
Ipak, uz adekvatne informacije i dobru pripremu, prelazak sa analogne na digitalnu televiziju, kada je o konkretnim domaćinstvima reč, uopšte ne bi trebalo da bude problem.
KOJI TELEVIZORI SU POGODNI ZA DIGITALNI PROGRAM?
Najjednostavnije rečeno: većina. Neki su fabrički prilagođeni, a neke ćete prilagoditi sami, uz poseban STB (Set Top Box) uređaj. Reč je o uređaju koji obrađuje digitalni signal, primljen antenom, a onda ga prilagođava prikazivanju na TV prijemniku. Uređaj ima ulaz - na koji se povezuje sa prijemna antena, i izlaz - na koji se "kači" TV.
Bez ovog digitalnog prijemnika nije moguće raspakovati digitalni signal i iz njega "izvući" sliku koju treba prikazati.
Mnogi televizori su opremljeni STB-om koji je već integrisan u sam TV prijemnik. Nezavisno od toga da li kupujete takav, "kompletan" televizor ili samo STB uređaj, treba da ustanovite da li je on namenjen prijemu digitalnog signala DVB-T (u sebi ima MPEG 2 dekoder i DVB-T demodulator), ili DVB-T2 standarda (u sebi ima MPEG 4 dekoder i DVB-T2 demodulator).
Kako je Srbija usvojila DVB-T2 standard prenosa, pri nabavci STB-a neophodno je voditi računa o tome da on ima ugrađen MPEG 4 dekoder i DVB-T2 demodulator, jer će jedino tako biti moguć prijem signala po DVB-T2 standardu, i prikazivanje slike na ekranu.
REZOLUCIJA I KVALITET SLIKE
Bez obzira na to o kom tipu televizora je reč, svi na sebi imaju oznaku rezolucije koju podržavaju. Kako je objašnjeno na sajtu JP "Emisiona tehnika i veze", uglavnom je reč o rezoluciji 720i ili 720p, 1080i ili 1080p, 1366x768...
Dalje, svi ovi ekrani spadaju u red visoke rezolucije - HD, ali treba obratiti pažnju na to da li uz oznaku HD stoji "Ready" ili "Full". Razlika je u sledećem: HD ready oznaka na televizoru podrazumeva mogućnost prikazivanja HD sadržaja u rezoluciji 720p, 1080i, 1366 × 768.
Sa druge strane, HD ready 1080p znači da tv prijemnik može da pikaže i 1080p rezoluciju, ali samo uz korišćenje "HD TV" uređaja koji prima i dekoduje signal.
Treće, "Full HD" oznaka podrazumeva da se radi o prijemniku spremnom za prijem, obradu i prikazivanje slike u visokoj rezoluciji - 1080p.
DA LI DIGITALNA TV MOŽE DA SE GLEDA NA STARIM TELEVIZORIMA?
Iako je omogućeno prikazivanje slike na starom tipu televizora, zbog njegove ograničene rezolucije na njemu neće moći da se prati sadržaj visoke (HD) rezolucije.
Takođe, kako će vremenom sve više TV sadržaja biti snimano u formatu 16:9, praćenje programa na ekranu formata 4:3 biće nezgodno jer će gledaoci biti lišeni uživanja u pravom doživljaju scene - pošto će slika biti sužena i izdužena.
Imajući ovo u vidu, kao i činjenicu da prestaje proizvodnja SDTV prijemnika, ipak se preporučuje nabavka nekog od savremenih tipova televizora ravnog i tankog ekrana, koji su prilagođeni prijemu digitalnog signala.
KOLIKO KOŠTA STB UREĐAJ?
Ponuda obih uređaja na srpskom tržištu nije preterano velika, ali je moguće napraviti okvirni presek cena. Tako se, na primer, DVB-T2 prijemnici mogu kupiti po ceni od 90 do 160 evra.
Povećana ponuda očekuje se u vreme probnog emitovanja, a uređaji će imati prepoznatljivu zelenu etiketu sa natpisom Digital TV.
KOJI KABLOVSKI OPERATERI DAJU DIGITALNU TELEVIZIJU?
Sudeći po ponudi pojedinih kablovskih operatera, izgleda da će oni potpunu digitalizaciju dočekati znatno spremniji. U Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije kažu da svi veliki kablovski operateri imaju digitalnu televiziju u svojoj ponudi.
U zavisnosti od kompanije, paketa koji izaberete, broja i vrste kanala, ove usluge na mesečnom nivou mogu da vas koštaju od 850 do 3.000 dinara.
Svi operateri, u okviru ove cene, daju i već spomenuti STB uređaj, koji se vrlo jednostavno montira na Vaš TV uređaj.
ZAŠTO NAM TREBA DIGITALNA TV?
Digitalizacija donosi nekoliko dobrobiti, među kojima su najvažnije broj kanala, kvalitet slike i zvuka i veća mogućnost izbora šta ćete i kada gledati. Dalje, digitalizacija će doneti dodatne pogodnosti poput usluga za osobe sa invaliditetom, "televizije na zahtev" i mogućnosti izbora prevoda i titlova.
Ponuda programa i dalje će zavisiti od TV stanica, ali će sada biti mnogo lakše da više vremena posvetite programima koji vas zaista zanimaju. Zbog toga i birajte kablovske operatere koji vas ne ograničavaju u izboru zbog svoje "poslovne politike", već one koji vam nude da za svoj novac možete da sami napravite izbor po sopstvenoj želji.
Prema najnovijim najavama, proces prelaska sa analognog na digitalno emitovanje programa trebao bi da se završi do 17. juna 2015. godine, a nakon toga posebno je bitno posvetiti pažnju raspodeli digitalne dividende koja će se koristiti za razvoj mobilnog širokopojasnog Interneta.
(M. Stojanović)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
boban
Drzava dobila pare ogromne od eu za uredjenje digitalne televizije, To je ovde pre neki dan pisalo, Gde su te pare nestale?
Podelite komentar
Stanko
Digigitalizacija tj.gašenje analognog signala se ne odnosi na kablovske televizije već samo na zemaljsko emitovanje sa repetitora. Preko kablovskih operatera ćemo i posle 2015 pratiti analogni signal bez posebnih dekodera isto kao i do sada. Ono što treba reći ljudima koji planiranu da kupe novi TV jeste da traže sa DVB-T2 tjunerom ako planiraju da primaju signal sa repetitora ili sa DVB-C ako koriste kablovsku. Pojedini operateri ne naplacuju osnovni paket digitalnih kanala ukoliko vaš TV poseduje ovakav tjuner. Pored toga TV bi bilo poželjno da ima i CI slot u koji po potrebi može da se stavi CAM modul sa karticom za otvaranje zaključanih kanala. Ko nema sve ovo i pored novog LCD ekrana će morati da uzme STB od operatera kako bi pratio digitalne kanale na svom TV-u.
Podelite komentar
Stojšin
Ne treba ništa da menjaju oni koji imaju kablovsku, zapravo u kablu ce i dalje biti paralelno analogni i digitalni signal. Preko 10 godina pratim dešavanja u oblasti zemaljske i satelitske televizije, i Nemacka je pre par godina prešla na digitalnu ali i dalje se u kablovskoj emituje i analogni signal. Digitalizacija se u Srbiji koristi da se u opštoj neinformisanosti građana proda i ono što vam u stvari ne treba. Glavni krivac za to je RTS na cijem se sajtu ne nalaze relevantne informacije o digitalizaciji u Srbiji. Hrvatska je ceo proces mnogo profesionalnije odradila.
Podelite komentar