BEZ RUSIJE I SAD: Sporazum 60 država o prodaji oružja
Ovo je prvi dogovor te vrste, postignut na nivou Ujedinjenih nacija, čime će biti stavljena pod kontrolu prodaja oružja, s tim što će se voditi računa o transparentnosti procesa, kao i o zaštiti ljudskih prava.
Podaci pokazuju da prodaja konvencionalnog oružja donosi godišnji profit od 85 milijardi dolara, a sporazumom će biti obuhvaćena prodaja tenkova, borbenih vozila, artiljerijskog oružja velikog kalibra, vojnih letelica, helikoptera, brodova, raketa i raketnih nosača, kao i sveg malog oružja.
Zemlje koje su ratifikovale sporazum imaće obavezu da proveravaju da li ugovori o prodaji oružja ne krše neki međunarodni embargo, ljudska prava, ili mogu da dovedu do toga da teroristi ili pripadnici organizovanih kriminalnih grupa dođu do oružja.
Među zemljama potpisnicama su Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Australija, Argentina, Japan, Finska, Kenija, Kostarika...
Generalna skupština UN je u aprilu usvojila sporazum sa 154 glasa za, dok su protiv usvajanja bili Sirija, Severna Koreja i Iran, a Rusija, Kina, Egipat i Indija su bili među 23 zemlje koje su bile uzdržane.
Agencije navode da se ne očekuje da Rusija i Kina u skorije vreme potpišu sporazum. Nemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele nazvao je sporazum "istorijskim probojem", ali je dodao i da više mora da se uradi na kontroli prodaje oružja.
Sjedinjene Američke Države, koje su najveći svetski prodavac oružja i municije, za sada nisu potpisale ugovor, saopštivši da će to učiniti čim bude bio urađen zvanični prevod dokumenta.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Novi upad u institucije u Kosovskoj Mitrovici, Srbi u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.