ISLAMOLOG TANASKOVIĆ: Erdogan sebe vidi kao sultana, ovo bi mogao biti njegov krah!

  • 1

Protesti u Turskoj mogu biti signal da ta zemlja, sa dosta unutrašnjih protivrečnosti, ulazi u period u kome harizmatični premijer Redžep Tajip Erdogan više neće biti toliko neprikosnoveni lider, kao i da će morati ponešto da menja u vođenju politike, pre svega na unutrašnjem, a donekle i na spoljnom planu, ocenio je danas islamolog Darko Tanasković.

- Naravno da predviđena seča drveća na trgu Taksim nije glavni razlog koji je pokrenuo proteste, iako je bio varnica, odnosno povod koji je to pokrenuo - rekao je Tanasković, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, u izjavi Tanjugu.

On je ocenio da Turska, posmatrano spolja, izgleda gotovo kao država bez problema, pogotovo s obzirom na činjenicu da nije, za sada, ozbiljnije dotaknuta ekonomskom krizom i da je u napretku, ali ukazuje da zemlja ima dosta unutrašnjih protivrečnosti.

- S jedne strane, sekularna Turska, koja uglavnom živi u velikim gradovima i koja nikako nije zanemarljiva, iako su islamisti ubedljivo pobeđivali na poslednjim izborima, danas je već ozbiljno zabrinuta reislamizacijom ukupnog ambijenta života u Turskoj, nametanjem nekih navika koje su mnogo bliže šerijatskom poimanju morala nego što je to do sada bio slučaj - rekao je on.

Tanasković je podsetio da je u Turskoj nedavno uvedeno ozbiljno ograničenje u prodaji alkoholnih pića, odnosi među ljudima se polako prevode u neku vrstu šerijatskog koda, zabranjeno je držanje za ruke, pa čak i ovlašni poljubac zaljubljenih u ankarskom metrou.

- Jednostavno, ljudima se menjaju navike i to njima teško pada, jer iza toga vide nastupanje još restriktivnijih i težih vremena - objašnjava on.

S druge strane, kako je naveo, veoma popularni i harizmatični lider Redžep Tajip Erdogan do sada je imao uglavnom podršku takozvanih islamističkih krugova, odnosno onih Turaka koji upravo u islamu vide sistem vrednosti na kojima počiva njihov identitet i pogled na svet.

Međutim, događaji tokom "arapskog proleća", a naročito u Siriji, i pozicija koju je Turska zauzela u vezi sa građanskim ratom u Siriji, svrstavajući se potpuno uz zapadnu stranu, odnosno uz SAD i njihove saveznike, umnogome je poljuljala poverenje u njega kao u muslimanskog lidera koji je pretendovao da postane i muslimanski lider čitavog Bliskog istoka, ili barem sunitskog dela Bliskog istoka, ocenio je on.

- Nijedan muslimanski političar ne može računati na trajniju popularnost u svojoj zemlji ukoliko se svrstava uz SAD i Zapad protiv neke druge muslimanske zemlje, bez obzira na to koliko bi režim u toj drugoj zemlji mogao biti nesimpatičan ili neprihvatljiv - istakao je Tanasković.

Po njegovim rečima, očigledno je da je veoma teško spojiti vernost islamskim načelima i ovakav liberalni kapitalizam i sada u Turskoj polako počinju da pucaju neke veze koje su dosad unutar društva obezbeđivale veliku podršku sadašnjoj vlasti.

(Telegraf.rs/Blic)

Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • kropir

    3. jun 2013 | 23:36

    Erdogan je veliki trorista treba ga malo u mračni podrum

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA