PRAVNO PRIZNATI: LGBT parovi odgajaće decu
- Registrovani partneri imaju pravo na održavanje ličnih odnosa i sa maloletnom decom drugog registrovanog partnera sa kojima ih vezuje posebna bliskost, osim ako ovo pravo nije ograničeno sudskom odlukom - piše u članu 15 Modela zakona o registrovanim istopolnim zajednicama u Srbiji
Ukoliko bude usvojen Model zakona o registrovanim istopolnim zajednicama, prvi put u Srbiji biće pravno priznato da dete životni prostor deli sa dve "mame" ili dvojicom "tata".
- Registrovani partneri imaju pravo na održavanje ličnih odnosa i sa maloletnom decom drugog registrovanog partnera sa kojima ih vezuje posebna bliskost, osim ako ovo pravo nije ograničeno sudskom odlukom - piše u članu 15 modela Zakona o registrovanim istopolnim zajednicama u Srbiji, prenosi dnevni list "Alo".
Prema pisanju ovog lista, ovaj model, o kojem će 4. juna predstavnici ministarstava pravde i rada razgovarati sa LGBT organizacijama, previđa i da "maloletno dete jednog registrovanog partnera ima pravo na izdržavanje od strane drugog".
JOŠ DALEKO OD USVAJANJA
Profesor Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija, koji je i pripremio ovaj predlog, kaže da je cilj ovog modela otvaranje dijaloga o budućim zakonskim rešenjima u vezi sa obezbeđivanjem pune jednakosti LGBT zajednice i uživanju prava vezanih za bračne i porodične odnose.
- Istopolni partneri su i ranije živeli u zajednici sa detetom ili decom, ali ovaj model predviđa da se takav odnos pravno prizna i postavi na pravne odnose. Cilj je da se privatni odnos istopolnih partnera, uključujući i njihov odnos sa decom, pravno reguliše, umesto da se kao do sada pravimo da ti odnosi ne postoje - kaže Gajin.
U Kancelariji za ljudska i manjinska prava, koja učestvuje u organizaciji sastanka 4. juna, napominju da ovo nije nacrt zakona, već da se radi o "mogućim rešenjima".
- Dug je put u Srbiji do gej brakova, toga su svesni i oni koji pripadaju LGBT zajednici. U predloženim rešenjima nema reči o usvajanju dece, braku, izjednačavanju sa bračnim i vanbračnim zajednicama zasnovanim na Porodičnom zakonu, već je reč o regulisanju praktičnih pitanja i problema sa kojima se LGBT osobe, koje žive zajedno po deset ili dvadeset godina, susreću - poručuje direktorka ovog tela Suzana Paunović.
(Telegraf.rs / Izvor: Alo)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera
E moja Srbijo
Podelite komentar
Komentator
E ovo je preterivanje. Brakove, ok....cisto iz pravnih razloga. Ali da usvajaju decu?!?!?!? To je vec van socijalnih okvira. Dete odraslo u takvim uslovima ne moze normalno da se razvija, hteli mi to da priznamo ili ne. Prvo ce imati problem sa sopstvenim identitetom, a onda i u socijalnim relacijama, a i da ne govorimo o problemima od strane vrsnjaka koje nikada necete nauciti na vreme da je to "kao normalno"...Dakle brak - ok, usvajanje - preterivanje na stetu dece!
Podelite komentar
Lanmi
Lepo je sto su se nasi politicari posvetili legalizaciji istopolnih brakova i sto ce taj zakon biti usvojen u rekordno kratkom periodu a sta je sa covekom koji je ubio kriminalca u svojoj kuci pokusavajuci da zastiti svoju porodicu. Taj isti kriminalac je nasrnuo na njega srafcigerom u njegovom domu i drzava je coveku uskratila pravo da se krece slobodno i strpali ga u zatvor a zasto...zato sto je u samoodbrani ubio coveka koji je hteo njega lisiti slobode i da je uspeo ko zna sta bi bilo sa njegovom porodicom. Ali to bije bitno, resite vi prvo problem pedera koji ne moze da ceka. Zivela Srbija
Podelite komentar