Ovo je Dinkićev predlog za plate (VIDEO)

  • 7

Ministar finansija Mlađan Dinkić kaže da će u naredne dve nedelje koalicioni partneri razgovarati o uštedama u budžetu. Dinkić, međutim, nije precizirao da li se može očekivati zamrzavanje plata i penzija.

Moramo da sednemo, iznesemo svoje planove, imaćemo neku vrstu usaglašavanja i nakon toga izaći sa jedinstvenim predlozima, rekao je Dinkić u parlamentu.

- Moramo da smanjimo budžetski deficit, ne možemo cediti suvu drenovinu, mora da se krešu rashodi - istako je ministar.

Dinkić je ukazao da treba da se razmotri odnos plata u javnom i privatnom sektoru na šta ukazuje Fisklani savet i Međunarodni monetarni Fond.

Plate u javnom sektoru su veće nego u privatnom koji hrani javni, kazao je on i najavio da će predložiti promenu formule za uskladjivanje plata u javnom sektoru.

- Moj predlog je da vežemo sudbinu zaposlenih u javnom sektoru za sudbinu zaposlenih u privatnom. Moramo da vidimo kako se kreću plate u privatnom, pa tek na bazi toga da tražimo formulu kretanja plata u javnom sektoru - objasnio je Dinkić.

Na pitanje da li će biti otpuštanja u javnom sektoru, Dinkić je rekao da će ostati bez nekih priviliegija, a da li će biti gubitka posla zavisi od slučaja do slučaja.

On je pomenuo i mogućnost da država izađe iz upravljana nekim javnim preduzećima, da se skinu neke subvencije i troškovi, i da se tako uštedi.

Kako je Dinkić objasnio, to ne mora nužno da znači privatizaciju, već davanje u dugoročni zakup uz upravljanje, zatim dokapitalizaciju...

- Ogroman otpor privatizaciji čine društveni direktori kojima je lepo bez obzira na to što imaju gubitke, jer im država stalno sipa subvencije i sa tim se mora prekinuti - poručio je ministar.

Najveći protivnik zamrzavanja plata i penzija, ministar rada Jovan Krkobabić, nije se pojavio u Salonu za masažu slepih i slabovidih, iako je bio najavljen. Njegov stranački kolega Momo Čolaković potvrđuje da je za PUPS neprihvatljivo zamrzavanje plata i penzija i da se uštede moraju tražiti na drugoj strani.

Naprednjaci za sada svoju odluku ne saopštavaju, već najavljuju da će prvo sačekati efekte aktuelnih zakona.

- Sačekaćemo da vidimo šta će da se dešava u nekom periodu od mesec dana i onda će biti doneta odluka. Zasad, mislimo da će ovi zakoni da ispune svoj cilj i da do toga neće doći, ali ako bude moralo - kaže Veroljub Arsić iz SNS-a.

A da to mora, već misle u Svetskoj banci i sugerišu da se o ograničenjima ozbiljno razmisli.

- To je svakako jedna od mera koje treba da se razmotre zato što svi delovi Vlade treba da daju doprinos u tom prilagođavanju odnosno smanjenju rashoda. To nije najpopularnija mera, ali kad uzmete u obzir koliko je učešće penzija i zarada u ukupnoj potrošnji, to se onda nekako stavlja na prvo mesto liste prioriteta - kaže Lazar Šestović, glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju.

Kao i ministar Dinkić, i u Svetskoj banci tvrde da plate u javnom sektoru treba da zavise od privatnog sektora, a pošto su kod privatnika smanjene, svi zaposleni kod države treba zbog zamrzavanja plata da budu čak i srećni.

(Telegraf.rs / Tanjug / B92)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • cica

    27. maj 2013 | 23:09

    Samo da nam ovaj ne predlaze vise!

  • milos

    27. maj 2013 | 22:37

    Samo me zanima da li si ti primio platu posto ja nisam primio platu a izgovor je da nema para u budzetu.

  • Oto

    27. maj 2013 | 22:01

    Sprovedite anonimnu anketu među zaposlenima u javnom sektoru koji je njihov predlog za uštede u budžetu pa će te videti interesantne predloge.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA