Zašto Srbi rade duže od Evropljana, a zarađuju manje?
Iako slabo zarađuju, daleko manje od svojih kolega iz Evropske unije, Srbi su po radnim satima počeli da prestižu i mnogo razvijenije zemlje. U većini slučajeva, srpski radnici rade od 40 do 49 sati u nedelji, što je duže u poređenju sa zaposlenima u drugim evropskim zemljama, pokazuje Anketa o radnoj snazi iz 2011. godine.
Iako ovi podaci znače da u Srbiji određen broj zaposlenih radi duže od propisanog radnog vremena, mali je broj prijava Inspektoratu za rad za nepoštovanje propisanog radnog vremena.
Prema podacima Evropske fondacije za unapređenje uslova života i rada iz 2011, zaposleni u EU rade 39,7 sati nedeljno, odnosno 1,6 sati više nego što je kolektivnim ugovorom utvrđeno radno vreme. Prosečno radno vreme dogovoreno kolektivnim ugovorima u EU u 2011. bilo je 38,1 sat.
U EU radno vreme je deo kolektivnih ugovora koji preciziraju uslove rada, a razlike među zemljama su velike. Prema važećoj direktivi, radna nedelja mora biti ograničena na maksimalnih 48 sati.
Francuska je i dalje zemlja s najkraćim radnim vremenom predviđenim kolektivnim ugovorom. Tako da Francuz, u proseku, radi 35,6 sati nedeljno.
U praksi je, međutim, radna nedelja duža nego što u proseku predviđaju kolektivni ugovori u 21 od 27 zemalja EU i Norveškoj. Deset od 12 novih članica na osnovu kolektivnih ugovora u proseku ima radnu nedelju dužu od proseka EU koji je 39,7 sati, dok u 15 "starih" članica (EU 15) samo sedam zemalja radi duže od proseka. Samo Slovaci i Maltežani rade nešto kraće od proseka EU ili 39,6 sati.
Muškarci u EU i dalje rade duže nego žene: u proseku 2,1 sat više nedeljno. U EU15 muškarci rade 2,3 sata duže nedeljno nego pripadnice nežnijeg pola, dok u novim članicama muškarci na poslu provedu oko 1,6 sati duže.
U većini novih članica postoji uniformno radno vreme od 40 sati nedeljno. To je slučaj u Bugarskoj, Estoniji, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Malti, Poljskoj, Rumuniji i Sloveniji.
U stvarnosti, najduže su radili Rumuni – 41,3 sata, baš kao u 2010. Za njima slede radnici Luksemburga 40,7 sati, Nemačke 40,6 sati nedeljno, Estonije i Velike Britanije (obe 40,5). U Austriji i Bugarskoj se radi 40,3 sati, a u Češkoj i Poljskoj 40,2 sata. Finci su, prema izveštaju, radili najkraće 37,8 sati što je 3,5 sata manje nego u Rumuniji ili 4,5 nedelje gledano na godišnjem nivou. Na pretposlednjem mestu po realno provedenom vremenu na poslu su Francuzi sa 38,1 satom.
Državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Zoran Martinović kaže da na osnovu ovih podataka možemo zaključiti da radnici u Srbiji provode više vremena na poslu od radnika u mnogim drugim zemljama.
Na pitanje Telegrafa da li Srbi rade efikasno, ako se zna u kakvom je stanju domaća privreda, Martinović priznaje da nije relevantan sam broj sati efektivno provedenih na radnom mestu ukoliko to nije praćeno adekvatnim radnim učinkom i rezultatima.
- Imajući u vidu stanje u najvećem delu naše privrede i stepen ostvarivanja prava zaposlenih, očigledno je da postoji nesrazmera između vremena provedenog na radu i samog učinka - smatra Martinović.
U Ministarstvu rada saznali smo i da puno radno vreme u Srbiji iznosi 40 časova nedeljno, s tim što se kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu može utvrditi i kraće radno vreme, ali ne ispod 36 sati nedeljno.
- U slučaju više sile, kao i povećanja obima posla zaposleni je na zahtev poslodavca dužan da radi duže od punog radnog vremena. Prekovremeni rad ne može da traje duže od 8 časova nedeljno, niti duže od četiri časa dnevno po zaposlenom - navode u Ministarstvu rada.
Zakonom su propisana i uvećanja zarade za prekovremeni rad, kao i rad na dan državnog praznika, ali i sankcije za nepoštovanje zakona, koje se primenjuju ako je poslodavac uveo prekovremeni rad suprotno odredbama zakona ili nije isplatio uvećane zarade po navedenim osnovama.
- Kazna za neobezbeđivanje dnevnog i nedeljnog odmora naplaćuje se 20.000 dinara na licu mesta. Međutim, iako je zakon propisao radno vreme i sankcije u slučaju nepoštovanja zakona, ima sve više zloupotreba prekovremenog rada, a naročito u ugostiteljstvu, trgovini, uslugama i građevinarstvu - objašnjavaju u Ministarstvu rada.
(N. Sekulić)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lud Zbujen
Zato sto imamo lopove kojima nikad nije dosta jeenostavno
Podelite komentar
Srdjo
Moja radna nedelja traje 59h...
Podelite komentar
стрептомицин
Зато што је Србија колонија, с у Србији "газде" су гори од феудалаца.
Podelite komentar