Vojvodina leži na moru gasa

  • 4

Ispod Vojvodine nalazi se Panonsko more gasa, vrednog, prema realnim procenama, nekoliko milijardi dolara, ali je najveći problem do sada bio kako ga izvaditi.

Ipak, kako piše novosadski "Dnevnik", sva je prilika da će i ta muka uskoro biti rešena.

Naime, iz NIS je saopšteno da su primenom nove tehnologije bušenja otkrivena mala gasna ležišta u Banatu, što će doprineti povećanju proizvodnje gasa. Nova metoda bušenja bušotina malog prečnika, "slim houl", prvi put se primenjuje na ovim prostorima u svrhu istraživanja nafte i gasa, a projekat je urađen u Naučno-tehničkom centru NIS-a.

Do sada su na području Vojvodine izbušene dve bušotine malog prečnika, u okolini Melenaca, kod Zrenjanina, koje su potvrdile očekivanja istraživača. Ispitivanjem jedne od bušotina konstatovano je postojanje dva manja gasna ležišta, a kod druge bušotine su otkrivena tri mala ležišta gasa, koja se trenutno ispituju. Koristeći tehnologiju "slim houl", NIS planira da do kraja 2016. godine otvori ukupno oko 25 bušotina.

Srbija je energetski zavisna zemlja, pogotovo kad je reč o prirodnom gasu, jer se oko 90 odsto potrebnih količina uvozi uz Rusije. Da li će nove tehnologije bušenja, kao i veće ulaganje u istraživanje i proizvodnju gasa doprineti većoj proizvodnji, smanjenju uvoza ovog energenta, što bi značilo i smanjenje energetske zavisnosti, teško je reći, ali se može reći da se u Naftnoj idnustriji Srbije istražuje i povećava proizvodnja prirodnog gasa.

Inače, prošle godine je u Srbiji, sa 95 bušotina koje su u eksploa taciji, proizvedeno oko 670 miliona kubnih metara prirodnog gasa. Procenjene rezerve gasa u Srbiji iznose oko 30 milijardi kubnih metra, a moguće je da su i veće, što tek treba otkriti. Iako je, naravno, teško precizno reći kolika je vrednost tih rezervi, može se izvesti pretpostvka.

Naime, ukoliko je nabavna cena kubnog metra gasa koji se uvozi iz Rusije oko 0,4 dolara, ispod površine zemlje leži oko 12 milijardi dolara.

(Telegraf.rs / Izvor: Dnevnik, B92)

Video: U Brčkom položeni venci na Spomenik srpskim braniocima tog grada

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • dalibor

    27. maj 2013 | 12:45

    Sklopiti ugovor sa Rusijom i zajedno raditi i izvuci to dok ne dodju Amerikanci i EU zlokovci i otmu i gas i Vojvodinu!

  • yugo

    27. maj 2013 | 12:59

    I sad ce doci stranci,"podmazati"nekog "Dinkica",kupiti to i pokupiti nam svu lovu!Vec vidjeno!Zasto da drzava profitira od toga,bolje ja(politicar),a narodu cu reci kako je to dobro za nas da prodamo sve sto imamo!

  • Лане

    27. maj 2013 | 14:52

    Ако је заиста тако, очекујем повампирење сепаратиста и лигаша војвођанских, које ће "партнери" са Запада лепо да награде за послић.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA