Obeležena godišnjica zverskog ubijanja Srba i bacanja u jamu u Bradini! (FOTO) (VIDEO)
Svetom arhijerejskom liturgijom, koju je jutros u crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Bradini predvodio iguman manastira Žitomislići otac Danilo, započelo je obeležavanje 21 godine od stradanja srpskog naroda u ovom selu, koje je spaljeno i uništeno a crkva zapaljena i srušena, prenose agencije.
U organizaciji Pravoslavne crkvene opštine Konjičke obavljen je i parastos za 48 srpskih civila koje su muslimanski fanatici ubili na najbrutalniji način, nakon čega je veliki broj Srba iz Bradine proteran i odveden u logore.
Preživeli Srbi iz Bradine i ove godine došli su na svoja porušena ognjišta gde se, suočeni sa neprebolom nepravdom i očajem, dostojanstveno, molitvom i sa upaljenim svećama i cvećem prisećaju tragičnih sudbina svojih najmilijih.
Za tri dana, bošnjački i hrvatski zločinci od 25. do 27. maja 1992. godine u jamu ispred pravoslavnog hrama u Bradini bacili su 26 tela.
Tragični bilans ovog zločina nad nevinim Srbima iznosi 54 mrtvih za tri dana, a u logorima je živote izgubilo još njih 22, dok se za pet lica još traga.
Među 48 ubijenih Srba u Bradini najviše je članova iz porodice Kuljanin, a stradali su Vujičići, Mrkajići, Žuže, Kureši, Gligorevići, Koprivice, Draganići i Živaci.
Obeležavanju 21 godine od stradanja Srba iz Bradine prisustvuju i šef Kluba srpskih delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac, poslanik u Predstavničkom domu parlamenta BiH Aleksandra Pandurević, izaslanik predsednika Republike Srpske Dušan Četojević, izaslanik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Neđo Kapetina i dekan Bogoslovskog fakultet u Foči otac Lazar Lazarević.
Za stravični zločin u Bradini još niko nije odgovarao, iako je MUP Republike Srpske nadležnim tužilaštvima u BiH podnio šest krivičnih prijava, odnosno izvještaja i dopuna protiv 18 identifikovanih lica za koje postoji osnovana sumnja da su 25. na 26. maj 1992. godine u mjestu Bradina kod Konjica počinili jedno ili više krivičnih djela ratnog zločina.
Pre rata u Bradini je bilo 280 srpskih kuća sa oko 1.200 stanovnika, a zanimljivo je i to da se u ovom mestu rodio Ante Pavelić, ustaški poglavar iz Drugog svetskog rata.
Iz Udruženja logoraša regie Birač upozoravaju pravosudne organe BiH da za zločin u Bradini još niko nije odgovarao.
- Nije nam poznato da je protiv Bošnjaka i Hrvata podignuta ijedna optužnica za udruženi zločinački poduhvat, zločin protiv čovječnosti i zločin po komandnoj odgovornosti, iako zločini počinjeni nad Srbima u Bradini i Konjicu imaju sve elemente teškog ratnog zločina, odnosno genocida - rekao je sekretar ovog udruženja Vinko Lale.
On je dodao da se u Bradinu nije vratio nijedan od 616 predratnih stanovnika tog najvećeg srpskog sela smeštenog pored magistralnog puta Sarajevo - Mostar.
- Bradina je primer etničkog čišćenja na prostorima današnje FBiH, gdje su živeli Srbi. U tom selu je opljačkana i potpuno uništena sva imovina, ubijeno više desetina civila, a neznatan broj Srba je uspeo da izbegne logore mučenja u logorima Čelebići, Musala i Osnovnoj školi "Zvonimir Balša Nono" u Bradini - ispričao je Lale.
(D. Z. / Izvor: Glas Srpske)
Video: Amira Medunjanin najavila novi album "Homeland"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
jovan
Gde su sad bosnjaci da napisu neki komentar?! Jesu samo Srbi streljali i zlocine pravili?! Sram vas bilo!
Podelite komentar
cica draza
Nisam znao da su i nas Srbe ubijali u ratu , ja sam bio ubedjen da smo mi sve pobili i da smo najveci zlocinci
Podelite komentar
sloba
Нек је лака црна земња и покој душама свим мојим Брадињацима. Хвала Телеграфу на овом тексту да се не заборави истина да смо постојали у овом дјелу Херцеговине. Многи у мојој породици су звјерски убијени само зато што смо Срби Херцеговци. У Брадини, Брђанима, Блацама, Доњем Селу па и у Коњицу нема више Срба. протјерани смо по логорима Челебићи и Мусала у Коњицу. А ето ти демократије и суживота још нико није одговарао за то.
Podelite komentar