KAKO SE POSTAJE VLADIKA: Kratak put od skromnog do raskošnog života! (FOTO)
Episkopi danas žive uglavnom raskošnim životom i ne pridržavaju se zaveta koji su dali na monašenju, a monaški čin je prvi stepenik da bi neko mogao da postane episkop. Tako prelaze put od prostog monaha do veoma uticajnog i bogatog vladike. Telegraf otkriva kako se postaje vladika, ali i kako su mnogi od vladika zaboravili zašto su to uopšte postali.
Episkop se bira iz redova monaha, a na samom činu monašenja polaže tri zaveta: siromaštva, bezbračnosti i poslušnosti.
Od monaha se očekuje da ostane takav tokom celog života, pa čak i kad postane episkop. Međutim, svedoci smo da su mnogi zaboravili na šta su se zavetovali, pa ih danas možemo videti u automobilima vrednim nekoliko desetina hiljada evra i raskošnim, pozlaćenim dvorcima.
U monaštvu postoje tri stepena: rasoforni monah, maloshimnici i velikoshimnici, što je najviši stepen monaštva.
Episkop može postati onaj monah koji ima čin jeromonaha.
Jeromonahom se naziva sveštenik monaškog čina, to je za sveštenika posvećeni monah, odnosno sveštenik-kaluđer. Samo oni imaju pravo da vrše svete tajne.
Jeromonah kasnije dobija čin protosinđela, a zatim i arhimandrita što je poslednji stepen pred dobijanje episkopskog zvanja.
Obično ovo stepenovanje traje nekoliko godina, ali bilo je slučajeva u kojima se zbog potrebe Crkve dobijanje činova završavalo u svega nekoliko dana. Poslednji takav slučaj je bio pre dve godine kada je tadašnji jerođakon David (Perović) prošao sve potrebne činove za samo mesec dana i postao episkop kruševački.
Episkop se bira Sabor SPC na predlog patrijarha ili nekog od episkopa, a potrebna je dvotrećinska većina kako bi predlog bio usvojen.
Zatim sledi čin hirotonije koji vrše uglavnom patrijarh uz sasluženje više vladika. Hirotonija se vrši isključivo na liturgiji, a novi episkop mora da dobije i odobrenje naroda, koje se ogleda u jednoglasnom uzviku: "Amin"!
Zavisno od potrebe Crkve u tom trenutku, novoizabranom episkopu se dodeljuje upražnjena eparhija na upravljanje.
Episkop ima pravo da rukopolaže sveštenike, đakone i monahe. On je apsolutni vladar u eparhiji koja mu je dodeljena, pa je zato u narodu čest naziv vladika.
(Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zzz
Ispod grupne slike treba da pise "ZELENASI"
Podelite komentar
Илија Чворовић
Ne kaze se džabe da ljudi idu u popove da se spasu već da se napasu
Podelite komentar
dejan
Kao maratonci. Samo im fali Djenka. Mada mi se ucinilo da na jednoj slici vidim Boru Todorovica kako dzepari u pozadini. Zbog ovakvih a i lokalnih svestrnika (svi imamo popove lopove) ne idem u crkvu.
Podelite komentar