Na kupovinu preko PayPala do 50 evra plaća se PDV
Kupovina preko PayPala do 50 evra nije oslobođena poreza, kako je u prvi mah saopšteno građanima, već se na nju plaća PDV, saznaje Telegraf u Upravi carina!
Na to su nam skrenuli pažnju čitaoci koje je, nakon poručene robe iz inostranstva, sačekalo obaveštenje da moraju da plate carinu.
- Poručio sam stvari iz Kine, bez dodatnog plaćanja poštarine. Robu sam preuzeo u pošti u Savskoj, gde je i carinarnica za pakete u Beogradu. Upravo sam tu čuo da na poručenu robu iz inostranstva ne plaćam carinu, već PDV. Na robu koja je koštala 26 dolara, morao sam da platim 510 dinara zbog PDV-a. Potom su mi tražili još 110 dinara. Za troškove carinjenja dao sam 66 dinara. Pošto sam naveo da želim da mi roba stigne na adresu institucije u kojoj radim, za obaveštenje da mi je roba stigla u poštu, platio sam 44 dinara - kaže B. Acković.
Slično je prošao i J. Novaković koji je naručio sijalice od 20 dolara.
- Stiglo mi je obaveštenje da moram da se javim u carinarnicu i platim 340 dinara. Nije mi jasno šta sada plaćam kada su nadležni na sva zvona objavljivali da se neće cariniti kupovina preko PayPala do 50 evra - dodaje J. Novaković.
U Upravi carina navode da su pošiljke male vrednosti (do 70 evra) koje građani dobijaju od fizičkih lica oslobođene svih uvoznih dažbina (PDV i carine). Ukoliko kupuju od fizičkih lica, granica za plaćanje carine povećava se na 70 evra.
Kada građani preko interneta kupuju vredniju robu, primenjuje se jedinstvena carinska stopa od 10 odsto, a na ocarinjenu vrednost obračunava se PDV.
- Pošiljke male vrednosti (do 50 evra), koje su naručene iz inostranstva od pravnog lica, oslobođene su carinskih dažbina, ali podležu naplati PDV-a. Dosta građana to ne zna, pa se često dešava da reaguju zbog iznosa uvoznih dažbina koje treba da plate prilikom carinjenja - navode u Upravi carina.
U praksi to znači da kupac koji naruči pantalone iz inostranstva za 40 evra, neće platiti carinu, ali će platiti PDV od 20 odsto. U ovom slučaju, taj trošak će ga koštati 8 evra.
Ili, ako kupite knjigu iz inostranstva koja košta 5 evra, takođe nećete platiti carinu, ali ćete morati da platite PDV od 20 odsto, a u ovom slučaju to je jedan evro.
S druge strane, ako odaberete proizvod skuplji od 50 evra, na primer cipele koje koštaju 80 evra, onda će cena transporta ući u carinsku vrednost.
- Ako uzmemo da je transport plaćen 10 evra, onda će carinska vrednost biti 90 evra jer cena transporta ulazi u carinsku vrednost. Samim tim će stopa carine od 10 odsto iznositi 9 evra. To znači da je osnovica za plaćanje PDV-a 99 evra (carinska vrednost od 90 evra plus iznos carine od 9 evra). Iznos PDV-a pd 20 odsto u konretnom slučaju iznosiće 19,8 evra. Ukupan trošak za ove cipele iznosiće 9 evra carine i PDV od 19,8 evra, što je ukupno 28, 8 evra - navode u Upravi carina primer kada se pored PDV-a plaća i carina.
U Poreskoj upravi pojašnjavaju za Telegraf da se roba kupljena preko PayPala u vrednosti od na primer 20 evra, tretira kao poštanska pošiljka male vrednosti.
- Da li je ta pošiljka naručena mejlom ili telefonom, nebitno je. Sve poštanske pošiljke iz inostranstva, ako se poštuju evropske direktive, nemaju obračunati inostrani PDV. Prilikom ulaska te pošiljke u zemlju, vi plaćate uvozni PDV, kao i svaki drugi poreski obveznik. Prilikom ulaska robe preko carinskog terminala u Srbiju, zvaničan organ ovlasćen da naplaćuje uvozni PDV je Uprava carina. Da li je PDV uračunat u cenu robe, što bi bilo suprotno propisima EU, ili je konkretna zemlja ispoštovala propise EU i oslobodila od PDV-a otpremanje robe iz svoje zemlje, zavisi od same države iz koje se naručuje neki proizvod - kažu u Poreskoj upravi.
(N. Sekulić)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos
lopovi...
Podelite komentar
cica Draza
Lopovi
Podelite komentar
miki
Samo gledaju kako da uzmu deo kolaca ako ti ne naplate PDV naplatice ti carinu ili procenat tako da ces u svakom slucaju platiti dodatno..... Banditi....
Podelite komentar