SKANDALOZNO: Američka vlada prisluškivala novinare AP-a!
Šef dopisništva "Njujork tajmsa" u Vašingtonu Dejvid Sanger izjavio je povodom skandala sa skidanjem telefonskih listinga novinara agencije AP u okviru istrage američkog Ministarstva pravde da se javnost ne buni zbog same istrage već zbog preširokog korišćenja nadležnosti koje državni organi poseduju.
Sanger je u razgovoru sa dopisnikom Tanjuga u Vašingtonu istakao da je glavno pitanje kod objavljivanja poverljivih informacija da li je i kakva šteta napravljena za državni interes.
- Ne znam kakva je šteta načinjena objavljivanjem priče AP-a - dodao je dugogodišnji novinar njujorškog dnevnika.
Američko Ministarstvo pravde je dva meseca pratilo telefonske listinge novinara Asošiejted presa zbog objavljivanja informacije o jednom neuspelom terorističkom napadu u Jemenu gde su meta bili Amerikanci.
Sanger smatra da to što se nešto vodi pod oznakom strogo poverljivo ne znači da velike medijske kuće to neće objaviti.
- Ako, međutim, država posebno naznači koja bi šteta mogla da nastupi ako se neka informacija objavi, onda je to druga stvar i ljudi se odgovorno odnose prema tome - smatra novinar "Njujork tajmsa".
Vodeći američki novinari koji prate sektor bezbednosti na tribini koja je održana juče u Vašingtonu ocenili da je došlo do erozije poverenja između novinara i vlasti.
- Ako je nekome život ugrožen objavljivanjem informacije, nek vlast to istraži, ali mi istraga oko AP-a ne liči na to - rekla je saradnica Si-En-Ena i bivša savetnica za bezbednost u Bušovoj administraciji Fren Taunsend.
Slično smatra i Devlin Baret, novinar Vol strit džurnala, koji kaže da zvaničnike pita kakva je šteta ako se nešto objavi, a dobije odgovor ''ne možemo da vam odgovorimo''.
- Smatram da u takvim situacijama treba objaviti informaciju - kazao je Baret.
Da vlast često preteruje kada je u pitanju stavljanje poverljivosti za neke informacije, vidi se i iz slučaja Vikiliks, rekao je Dejvid Sanger, ilustrujući to primerom da je oko 20 odsto materijala koji su se nalazili u diplomatskim beleškama američkih zvaničnika koje su nosile oznaku tajnosti, u stvari, bili članci iz lokalnih novina koji su javno objavljeni.
On je rekao i da novinari godinama stvaraju svoje izvore, i da ne mogu olako da dozvole da im se nametne da neke informacije koje dobiju ne objave.
- Često se misli da novinari sede u redakciji, ili na tremu svoje kuće, pijući martini, i da samo stigne poziv ''dođite u garažu, predaću vam poverljiva dokumenta''. Meni se taj poziv još nije desio, a radim kao novinar 31 godinu - zaključio je novinar "Njujork tajmsa" koji je dva puta bio deo redakcijskog tima koji je dobio Pulicerovu nagradu.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pitali smo nutricionistu kako otopiti kilograme posle praznika
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bracala
Prisluskivanje nije uvid u listing tel. linije. Kada cete novinari to vise nauciti. Za prisluskivanje je neophodna odluka suda a za listing nije.
Podelite komentar