Kafić donosi pare, a ne fabrika
Male trgovine, pekare i proizvodnja nisu više delatnosti u kojima može da se zaradi novac, piše "Blic".
Više od 1.000 takvih preduzetnika je od Nove godine izašlo iz posla. Ako je suditi po broju otvorenih radnji, profit je moguće ostvariti držanjem tezge na pijaci, ulaganjem u restorane, kafiće, kozmetičke i frizerske salone...
Prema podacima Agencije za privredne registre, u 2012. je otvoreno 1.357 a zatvoreno 2.156 malih trgovinskih radnji koje prodaju hranu i piće. Kad se podvuče crta, oko 800 njih nestalo je s tržišta.
Ni pekare nisu isplativ posao. Zbog visokih troškova poslovanja, Velo Mandžić morao je da prebaci pekaru na drugu lokacijui.
- Kad neko vidi da je u pekari gužva, misli da se tu zarađuje, ali to nije tačno. Recimo, da se u prosečnoj pekari dnevno 10 puta napravi gužva, a to je oko 200 ljudi. I ako svi kupe proizvod od 50 dinara, pekar ima 10.000 pazara. S tim novcem, ni najmanja radnja ne može da pokrije troškove. Učešće repromaterijala u prometu je 60 odsto, a gde su struja i doprinosi za radnika - priča Mandžić i dodaje da se pekara isplati samo onima koji su na dobrim lokacijama.
Ekonomista Dragovan Milićević kaže za “Blic” da supermarketi potiskuju male trgovce, koji ne mogu da prežive konkurenciju.
- Promet im nije toliki da može da podnese namete države pa mnogi zatvaraju radnje. Neki pokušavaju da smanje troškove pa izmeštaju poslovanje na pijace i tezge. Tako zadrže istu delatnost, ali su im troškovi manji i zarada veća - kaže Milićević.
Predrag Milutinović iz Smederevske Palanke je privatnik od 2005, a nedavno je promenio delatnost. Počeo je da radi s mobilnim telefonima, prodaju i servis, ali kad su se mreže omasovile profit mu je, kako kaže, godišnje padao 20 do 30 odsto.
- Sada sam otvorio menjačnicu u pešačkoj zoni i nadam se da će to i ubuduće da mi pokriva troškove i zaradi bar prosečnu platu. Ima ko od toga zarađuje mnogo para, ali zavisi s kojim količinom novcem rade - kaže Milutinović.
Zvonko Obradović, direktor APR-a, kaže da statistika, ipak, ohrabruje. Od januara do aprila ove godine osnovano je za 23 odsto više preduzetnika u odnosu na isti period 2012. Ipak, u prvom kvartalu je za 26 odsto manje preduzetnika u odnosu na 2008, godinu pre krize.
(Telegraf.rs/ Izvor: Blic)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
vlada
Rade kafane,kafici,solarijumi,pedikiri,manikirida se sponzoruse montiraju. A niko nista ne radi i odakle pare niko nema pojma.
Podelite komentar
gabrijel
Kakva neznalica direktor Apr-a. Pa kakve veze kafici i saloni imaju sa privredom.
Podelite komentar
skawe
Ko jos placa doprinose radniku da ga upoznam i predjem kod njega...
Podelite komentar