Nekoliko hiljada Srba zavisno od igara na sreću
U Srbiji ne postoje tačni podaci o broju patoloških zavisnika od igara na sreću, ali se procenjuje da ih je između 4.000 i 6.000, izjavio je danas direktor Udruženja priređivača igara na sreću (UPIS) Rade Karan.
On je to rekao na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen priručnik za zaposlene u igrama na sreću kako da prepoznaju potencijalne znake i simptome zavisnosti.
- U Srbiji nikada nije rađeno ozbiljno stručno istraživanje, a cifre koje se iznose i koje dostižu čak i do stotina hiljada zavisnika, potpuno su proizvoljne i ničim nisu utemeljene, i vrlo često se plasiraju radi lične afirmacije, pa i materijalne koristi - rekao je Karan.
On je naglasio da UPIS smatra da je svaki pa i najmanji broj zavisnika problem kome treba posvetiti punu pažnju.
Objavljivanje priručnika za zaposlene u igrama na sreću je u okviru projekta "Moguće je prekinuti", koji je UPIS započeo pre dve godine u saradnji sa Specijalnom bolnicom zavisnosti u Beogradu.
- Zaposleni su već imali obuku i usvojili određena znanja o zavisnosti od igara na sreću, ali ovim vodičem želimo da doprinesemo daljem razumevanju kako se nekontrolisana igra na sreću može pretvoriti u problem s posledicama ne samo po igrača, nego i po njegovu porodicu i društvo u celini - kazao je on.
Karan je objasnio da zaposleni ne treba da se bave dijagnozom zavisnosti, već da je prepoznaju i daju informacije gde može da se neko obrati za pomoć.
Rukovodilac Odseka za prevenciju Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti i autor priručnika Jasmina Milašinović kazala je da se toj ustanovi do sada javilo oko 200 osoba za lečenje zavisnosti od igara na sreću.
Po njenim rečima, lečenje patoloških zavisnika od igara na sreću, koje podrazumeva psihoterapijski rad, traje minimum dve godine.
Na konferenciji je rečeno i da je patološka zavisnost od igara na sreću ozbiljna bolest i da se pogoršava ako se ne leči.
Problem sa ovom vrstom zavisnosti mogu imati svi, ali su studije širom sveta pokazale da su muškarci tome skloni dva puta više od žena, zatim slede maloletnici zbog specifičnosti razvojne faze u kojoj su, stariji od 64 godine, doseljenici, ali i zaposleni u igrama na sreću, što je profesionalni rizik.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
misa
80 000 minimum, verujte mi!
Podelite komentar
Lotoman
Pa normalno kada je situacija takva da su vece sanse dobiti na lutriji nego naci posao.
Podelite komentar
Adem
Igrajte.To vam je jedini izlaz srbijanci.....
Podelite komentar