Koliko vam para treba za smeštaj i hranu na moru

  • 5

Leto se bliži, a s njim i vreme godišnjih odmora. Za sve one koji će na letovanje krenuti u "sopstvenoj režiji", a ne preko agencija, Telegraf istražuje koliki budžet bi trebalo da pripreme.

GRČKA

Najpopularnija turistička destinacija među Srbima već godinama je Grčka, a prema nekim istraživanjima ove godine će tamo letovati čak 60 odsto naših turista. Pored lepog mora i sličnog mentaliteta, mnogi se za ovu destinaciju odlučuju zbog pristupačnih cena.

Tako na primer, bez posredovanja agencije, sobu možete iznajmiti već za 7 evra za noć. Što se tiče udobnosti na plaži, suncobrani i ležaljke na grčkom primorju najčešće se ne iznajmljuju posebno, već je dovoljno da naručite piće i time dobijate pravo da suncobran i ležaljku koje koristite tokom celog dana. Piće ćete u tom slučaju platiti (kafa, sok, pivo) oko 3 evra. Ukoliko vam je to skupo, na početku letovanja možete kupiti asure koje staju 2,5 evra i suncobran za 5 evra. Dušek za vodu, u zavisnosti od modela, košta od 3 do 12 evra.

Što se tiče ishrane, kada dođete u letovalište, prvo pažljivo obiđite markete jer se dešava da se cene istih proizvoda razlikuju i za 30 odsto. Peciva i mlečni proizvodi su skuplji nego u Srbiji. Najviše se isplati da hranu kupujete u velikim hipermarketima koji se nalaze u skoro svakom poznatom letovalištu. Hleb će vas tu koštati do 1 evra, litar mleka 1,5 evro, pakovanje od 6 jaja oko 1, 2 evra, kilogram kačkavalja može se naći i za 10 evra, koliko staje i kilogram šunke.

Ukoliko se hranite na "ulici", trebalo bi da znate da porcija girosa košta od 5 do 10 evra, dok čuvene giros pite i suvlaki staju od 1,8 do 2,5 evra. Parče pice košta oko 2 evra.

Cene u kaficima prilično su ujednačene. Sokovi su oko 2 evra, pivo od 2,5, a kokteli se kreću od 5 do 12 evra. Ukoliko vam se bude pila "domaća" kafa, ni ne pomišljajte da je naručite kao "tursku" jer će se Grci jako uvrediti. Oni "domaću" kafu zovu "grik kofi", a u kafićima je možete popiti za 1,8 evra.

Ukoliko ste u Grčku došli autobusom ili nekim drugim prevozom, auto možete rentirati već za 30 evra po danu. Iznajmljivanje bicikla košta od 5 do 10 evra, dok se rentiranje skutera plaća od 20 evra.

CRNA GORA

Sledeća destinacija u koju naši turisti najčešće idu u "svojoj režiji" jeste crnogorsko primorje. Najpopularnija je Budva, gde se smeštaj može naći već za 8 evra po noći, koliko je i najjeftiniji smeštaj u Herceg Novom. U Petrovcu se soba može naći za 9 evra, dok najjeftiniji smeštaj u Sutomoru staje 6 evra po noći. U Čanju možete iznajmiti kuću od 60 kvadrata već za 20 evra po danu.

Iznajmljivanje suncobrana zavisi od mesta, pa tako u Rafajlovićima košta 1,5 evro, dok ćete u Budvi suncobran platiti više od 5 evra u početku sezone, do 10 evra u špicu.

Što se tiče kafića, cene su slične našima - najniža cena piva iznosi 1,5 evro, dok su sokovi oko 1,70. Cene sladoleda kreću se od 0,70 do 2 evra.

Ukoliko ste u Crnu Goru došli vozom ili avionom, znajte da auto možete da iznajmite za 20 evra po danu. Start u taksiju staje 1 evro, a svaki pređeni kilometar još 80 centi. Zanimljivo je da mnogi taksisti pored evra primaju i američki dolar, kao i srpski dinar.

HRVATSKA

U poslednjih nekoliko godina hrvatsko primorje ponovo je postalo jedna od destinacija gde Srbi rado letuju. U Hrvatsku retko odlazimo preko agencija, te je potraga za smeštajem prva stvar na koju se naš turista koncentriše.

Smeštaj u ponudi je najčešće apartmantski. U zavisnosti od mesta, cene se kreću od 25 evra po dvokrevetnom apartmanu. Trokrevetni apartman na Hvaru može da se nađe za 35 evra po danu.

Iako se smeštaj plaća u evrima, sve ostalo se plaća u kunama. Jedna kuna iznosi 14,6 dinara.

Što se tiče ishrane, restorani su skupi za prosečan srpski džep, dok su cene u kafićima približnije našim. Najjeftiniji sladoled košta 3 kune, dok ćete najskuplji platiti preko 10 kuna.

Ukoliko odlučite da rentirate auto, preporučujemo vam da ga iznajmite na više dana. Osam dana rentiranja košta oko 300 evra, dok ćete za jedan dan korišćenja istog auta platiti 50 evra.

BUGARSKA

Još jedna destinacija na koju naši turisti idu bez posredovanja agencije. Prva stvar koju treba da znate kada se uputite na bugarsko primorje je da Bugari koriste lev kao valutu, a poređenja radi - jedan evro ima vrednost skoro dva leva.

Smeštaj se na bugarskom primorju može naći vrlo povoljno, ali je jedan od čestih uslova to da se sobe iznajme na više od 5 dana. Tako se desetodnevni smeštaj u Sunčevom bregu može naći za 70 evra.

Za Bugarsku su karakteristične niske cene hrane i pića kako u marketima, tako i u kafićima i restoranima.

Tako se pivo u kafićima može popiti za 1 lev, koliko staje i kafa. Četvoročlana porodica može da ruča u restoranu već za 20 leva. Parče pice na plaži staje od 4 do 7 leva, dok čuveni bugarski ćevap košta 3 leva.

(M. B.)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Duda

    27. maj 2013 | 10:40

    Ko Hrvatima ide na čeku, dostojanstva nema. Proterali su onoliko našeg naroda, kako ste to zaboravili? Pa ne idem tamo da je jedino more na svetu ostalo; a pri tome ih ne mrzim, nek' su živi i zdravi.

  • vaš novinar

    27. maj 2013 | 08:42

    Mogli bi u Crnoj Gori da iznajmljuju i sunce, po satu 10 evra za sunčanje!!! Čisto onako, da ljudi ne izgore!!!

  • Lud Zbujen

    27. maj 2013 | 08:30

    Verovatno nista jer necemo ni ici nigde kako da idemo ako cetvoroclana porodica zivibod jedna plate od 300 e mesecno jedva pokrivamo dazbine sramota zahtevamnda nam fakulteti vrate skolarine da ima od cega da zivimo je@?@! Diploma

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA