Evropljani više ne veruju u Evropsku uniju!
Evropljani ubrzano gube poverenje u projekat EU i sve sumnjičavije gledaju jedni na druge, pokazuju rezultati istraživanja sprovedenog u osam evropskih zemalja.
Povoljno mišljenje o EU je u poslednjih godinu dana spalo sa 60 na 45 odsto, utvrdili su stručnjaci uglednog američkog istraživačkog centra Pju, koji su objavili rezultate obimne ankete u kojoj su učestvovali građani Nemačke, Francuske, Britanije, Poljske, Češke, Grčke, Španije i Italije.
Najveći pad zabeležen je u Francuskoj, gde je u 2012. oko 60 odsto građana podržavalo EU, dok danas taj procenat jedva prelazi 40 odsto.
Pad poverenja je u većoj ili manjoj meri zabeležen i u svim ostalim zemljama osim u Češkoj, gde je prošle godine naraslo za četiri procenata, ali je ukupan broj Čeha sa povoljnim mišljenjem o EU još veoma nizak i iznosi svega 38 odsto, što je manje nego u tradicionalno evroskeptičnoj Britaniji, gde 43 odsto još podržava EU.
Osim što sve manje veruju EU, građani sve više sumnjaju i u sposobnost nacionalnih lidera da izvuku njihove zemlje iz krize, pa se u Francuskoj i Italiji podrška nacionalnim vladama tokom prošle godine gotovo prepolovila i jedva prelazi trećinu (Francuska), odnosno četvrtinu (Italija).
Jedini izuzetak je Nemačka, gde kancelarku Angelu Merkel podržava čak 74 odsto anketiranih, što je doduše manje od prošlogodišnjih 80 odsto, ali ipak neprevaziđeno u odnosu na sve druge zemlje.
Nemačka se u ovom istraživanju razlikuje od ostalih i po većini drugih pokazatelja i jedina je među osmorkom u kojoj građani smatraju da im se ekonomsko stanje u poslednjih pet godina popravilo, dok sve ostali beleže drastično pogoršanje, a naročito Grci i Španci.
Zanimljivi su i rezultati do kojih je Pju centar došao istražujući nacionalne stereotipe, postavljajući pitanje anketiranima koje nacije smatraju najpouzdanijim i najvelikodušnijim, a koje pak najarogantnijim i prevrtljivim.
Nemačka i tu odskače, jer je bez izuzetka smatraju najpouzdanijom nacijom, a najpovoljnije mišljenje o sebi imaju sami Nemci, koji takođe veruju da su najmanje arogantni i najvelikodušniji od svih.
Iako im svi priznaju pouzdanost, većina ostalih Nemce doživljava kao arogantne i bezosećajne, što međutim ne važi za Britance koji te osobine, nimalo iznenađujuće, pripisuju Francuzima.
Jedini koji se po narcizmu mogu meriti sa Nemcima su Grci, koji sami sebe smatraju najpouzdanijima, najvelikodušnijima i najmanje sklonim aroganciji, što je mišljenje koje sa njima ne deli niko od ostalih.
Među retkim dobrim vestima iz ove ankete je da poverenje u evro, koje uprkos tekućoj krizi beleži rast i u proseku iznosi oko 65 odsto, a zanimljivo je da raste i u najteže pogođenim zemljama kao što su Španija i Italija.
Sve ovo daje povod evropskim političarima, koji su prošle nedelje pompezno obeležili Dan Evrope, da se ozbiljno zamisle nad sve manjim poverenjem birača kako u evropske, tako i u nacionalne institucije, kao i rastućom ksenofobijom u odnosu na bliže i dalje komšije.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Ilon Mask se obratio okupljenima na Trampovom skupu u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dalibor
Bitno je da nasa trojka samo EU vidi u buducnost. Kakvi ljudi vode nasu drzavu!
Podelite komentar
стрептомицин
Српски политичари верују. Иако се ЕУ распадне, а хоће, пре никадашњег уласка Србије, српски политичари ће измислити нову ЕУ, а марва од народа ће их и даље следити и блејати...
Podelite komentar