GENERAL ĐORĐEVIĆ: Izvinjavam se žrtvama, bilo je zločina na Kosovu

  • 10

Bivši pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srbije Vlastimir Đorđević (64) rekao je pred Haškim tribunalom da su na Kosovu 1999. bili počinjeni zločini nad Albancima i izvinio se žrtvama i raseljenim civilima.

- Izvinjavam se svim žrtvama i raseljenim licima zbog počinjenih zločina - rekao je general Đorđević, napominjući da je za te zločine saznao tek kada je u Dunavu kod Tekije bila otkrivena hladnjača puna leševa civila sa Kosova.

Penzionisani general Đorđević potvrdio je i da je učestvovao u prikrivanju tela ubijenih Albanaca, naglasivši da se zbog toga kaje. On je ovo rekao na kraju rasprave o žalbama koju su njegova odbrana, ali i tužilaštvo, uložili na prvostepenu presudu kojom je general zbog progona i drugih zločina nad kosovskim Albancima osuđen na 27 godina zatvora.

Odbrana je zatražila da Đorđeviću kazna bude smanjena, a tužilaštvo da mu žalbeno veće izrekne kaznu doživotnog zatvora.

Potvrđujući da je bio učesnik u tajnom pokopavanju leševa u bazi Specijalne antiterorističke jedinice MUP Srbije u Batajnici, Đorđević je priznao da se "nije usprotivio prikrivanju zločina" i da nije pokrenuo istragu o počiniocima zato što "nije imao snage" da se suprotstavi tadašnjem ministru unutrašnjih poslova Vlajku Stojiljkoviću.

- Kajem se što se nisam suprotstavio ministru... Zbog toga se osećam krivim... Imao sam određenu ulogu u svemu tome i smatrao sam da treba da budem kažnjen - podvukao je Đorđević.

Kao jedini razlog zbog kojeg nije priznao krivicu pred Tribunalom, naveo je, međutim, to što mu je i optužnicom, a zatim i prvostepenom presudom, pripisana mnogo veća uloga u zločinima na Kosovu od one koju je, kako je tvrdio, realno imao.

Đorđević je tvrdio da je veći deo rata na Kosovu proveo u Beogradu i da nije mogao da naređuje tadašnjem komandantu Štaba MUP Srbije na Kosovu Sretenu Lukiću. Taj štab, Đorđević je nazvao "ministrovim". On je podsetio i da nije bio član "zajedničke komande" MUP Srbije i Vojske Jugoslavije na Kosovu.

Tvrdeći da je u to vreme bio "marginalizovan", Đorđević je, aludirajući na stotine tela ubijenih na Kosovu u čijem je prikrivanju učestvovao, izjavio i da "pretpostavlja" da zbog toga "nije preduzeo mere da utvrdi ko je to uradio".

- Shvatam da sam time naneo još više bola svima koji su izgubili svoje najmilije i žao mi je zbog toga - zaključio je Đorđević.

Tribunal je 23. februara 2011. generala Đorđevića prvostepenom presudom proglasio krivim, po svim tačkama optužnice, za prisilno premeštanje, deportacije, ubistva i progon Albanaca sa Kosova u prvih šest meseci 1999, kada je on bio načelnik Resora javne bezbednosti MUP Srbije i pomoćnik ministra unutrašnjih poslova.

Ta krivična dela kvalifikovana su kao zločini protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja rata.

Presudom je utvrđeno da je general Đorđević odgovoran za proterivanje stotina hiljada kosovskih Albanaca, kao i za ubistvo i premeštanje tela najmanje 724 albanska civila u masovne grobnice u Batajnici, Petrovom Selu kod Kladova i kod jezera Perućac u okolini Bajine Bašte. Prikrivanje leševa kao dokaza zločina naredio je tadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević, presudio je Tribunal.

Suđenje Đođeviću počelo je u Hagu 27. januara 2009, a tužioci su izvođenje dokaza završili u oktobru te godine. Završne reči optužbe i odbrane održane su u julu 2010. General Đorđević je, posle višegodišnjeg skrivanja, uhapšen 17. juna 2007. u Budvi, posle čega su ga vlasti Crne Gore izručile Tribunalu.

(Telegraf.rs / Beta)

Video: Snimak mesta gde je Sloboda Mićalović napadnuta nakon saobraćajnog incidenta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA