Propast Agrobanke i RBV koštale državu 600 miliona evra!

  • 4

Bankari su svesni da nema više lakog profita na srpskom tržištu, prenosi RTS.

Bankari, takođe znaju da je kvalitetnih klijenata sve manje, uprkos ukupnim plasmanima privredi i stanovništvu od oko 24 milijarde evra.

Pre nekoliko godina, u Srbiji je poslovalo gotovo 40 poslovnih banaka. Posle propasti "Nove Agrobanke" i "Razvojne banke Vojvodine" u većinskom državnom vlasništvu, prodata je i belgijska "KBC" banka.

Oko 1.500 ljudi ostalo je bez posla, a moguće je da, usled smanjenog obima posla i gubitaka, u narednoj godini izgubimo još neku banku. Da li je do toga došlo usled ukrupnjavanja tržišta i produženog dejstva krize, ili je to posledica normalne tržišne utakmice?

Profiti u bankama u poslednje dve godine nisu kao pre 10 godina, kada je biti bankar bilo najunosnije zanimanje. Sada, tek trećina od tridesetak banaka ostvaruje profit, a preostali deo se nada da će ih bar neko udomiti, zajedno sa dobrim i lošim plasmanima, baš kao što je "Sosijete ženeral" banka preuzela 250 miliona evra plasmana "KBC" banke, i to, kako nezvanično saznajemo, uz malu nadoknadu belgijskoj banci.

Predsednik Upravnog odbora "Sosijete ženeral" banke Goran Pitić kaže da je zakon jasan i da će svi klijenti doći u filijale "Sosijete ženeral" banke, a do tada će nastaviti da posluju u okviru filijala "KBC-a", a tranzicija će biti u narednih nekoliko meseci.

- Očekujemo da se ovom transakcijom poveća taj broj klijenata, na način koji će zahtevati potrebe za novozaposlenima, u skladu sa izborom kadra te banke i mi ćemo po tom pitanju pristupiti na odgovoran način -  kaže Pitić.

Bankari su svesni da nema više lakog profita na srpskom tržištu i da je kvalitetnih klijenata sve manje, uprkos ukupnim plasmanima privredi i stanovništvu od oko 24 milijarde evra.

- Banke imaju problem što sa jedne strane ne mogu da nađu dovoljno dobre klijente, a s druge strane, klijenti sami nisu zainteresovani za uzimanje novih kredita i dodatno zaduživanje - kaže Vojislav Lazarević iz "Vojvođanske banke".

Zahvaljujući osigurnju uloga do 50 hiljada evra, devizna štednja je premašila osam milijardi evra. Iako država garantuje za tu štednju, ona ne kontroliše u potpunosti rizično ponašanje banaka.

Država nije štedela ni kada je prvo spasavala, a onda i gasila "Novu Agrobanku" i "Razvojnu banku Vojvodine", što je na kraju koštalo čak 600 miliona evra budžetskog novca.

Pomoćnik ministra finansija Branko Popović kaže da dolazi do jedne racionalizacije resursa u bankarskom sistemu, a samim tim i konsolidacije.

- Fakat da imamo dve banke manje na tržištu nakon šest meseci ide u prilog tome. Nekoliko drugih banaka je na prodaju, imamo transakcije koje se očekuju u narednim mesecima - kaže Branko Popović.

(Telegraf.rs / Izvor: RTS)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • dufko

    4. maj 2013 | 11:44

    Te poslovne banke su nas i upropastile! Trebao je ostati SDK a za građanstvo one banke koje su i bile. Ali, ne, hteli smo kapitalizam - evo nam ga na ...

  • Bojan

    4. maj 2013 | 14:24

    "Šteta.."

  • Nikola

    4. maj 2013 | 15:37

    Samo neka ih je sto manje. Batica na prvoj slici se bas nasekirao pa pije da se smiri :-D

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA