Gluvoća u Australiji nije invaliditet, znakovni jezik je maternji (VIDEO)
Ambasadorka Australije u Beogradu dr Helena Stadert istakla je za portal "Čujemo vas" da se gluvoća u njenoj zemlji ne smatra invaliditetom, već da gluvi imaju status još jednog dela australijske zajednice, kao što je, na primer, srpska zajednica.
- Znakovni jezik čak ima i svoje zvanično ime u Australiji - Oslen - i smatra se jezikom posebne jezičke grupe - ambasadorka Stadert je u izjavi za portal "Čujemo vas" ukazala da je znakovni jezik u Australiji priznat kao maternji jezik gluvih i osoba sa oštećenim sluhom.
Kao posebna jezička manjinska grupa, gluvi imaju pristup svim uslugama i programima australijske vlade, rekla je ambasadorka Stadert i istakla da Australija ima veoma razvijene programe za osobe sa bilo kojim oblikom invaliditeta, a naročito za gluve.
Prema njenim rečima, u Australiji postoji nacionalni plan osiguranja gluvih, koji priznaje gluvoću kao doživotno stanje i samim tim gluva populacija ima potpun pristup svemu onome čemu ima bilo koji stanovnik Australije, a imaju i ista prava i pristup svim vladinim uslugama i fondovima kao i ostali građani.
Ambasada Australije u Beogradu pomogla je projekat Asocijacije tumača srpskog znakovnog jezika (ATSZJ) izdavanja i prilagođavanja knjige "Prevođenje sa znakovnog jezika i na znakovni jezik" istaknutih australijskih edukatora za znakovni jezik Džeme Nejpir, Rejčel Meki, i Dele Gosvel, čiji je cilj profesionalizacija tumača za znakovni jezik.
Na promociji knjige prisustvovala je i dr Stadert, koja je tada navela da australijska vlada finansira više institucija koje omogućuju ljudima sa invalididtetom da imaju udela u donošenju odluka koje se tiču njih.
Ambasadorka je naglasila da u Australiji postoji veliki broj servisnih službi koje su dostupne ljudima sa posebnim potrebama. Jedna od njih je Nacionalni relej servis (National Relay Service), koji je osnovan na inicijativu Vlade u cilju pružanja telefonske usluge gluvima širom zemlje. Servis se finansira iz tromesečnog poreza koji je Vlada uvela telekomunikacionim provajderima.
Nacionalni relej servis je namenjen ljudima koji su gluvi ili imaju problem sa sluhom i govorom. Takođe, namenjen je svima koji žele da pozovu osobu sa oštećenim sluhom ili govorom. Usluga je dostupna svima 24 sata na dan, sedam dana u nedelji, po ceni uobičajenog poziva. Kako funkcioniše ovaj servis i koja mu je svrha, najbolje se vidi iz filma "Tihi znaci ljubavi" (Quiet Signs of Love), koji je ambasadorka predstavila na promociji.
Film govori o komunikativnim barijerama sa kojima se svakodnevno susreću osobe koje ne čuju, a posebno korisnici znakovnog jezika, kao i o održivom i primenjivom rešenju koje je implementirao Nacionalni relej servis u Australiji.
(Telegraf.rs / Cujemovas.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Sa jedne strane imamo ove što kliču Bogu dok seku glave a sa druge ove. Čuj gluv ili nem ili gluvonem nije hendikep. Jel možda i to stvar izbora!?
Podelite komentar